Tour de Norge

Knutten

Medlem
Gick med
14 Jun 2004
Ort
Umeå
Hoj
Hayabusa
Torsdag den 14 så læmnade vi Umeå 6 st knuttar.
Vi åkte via Burtræsk dær det pågick vægomlæggning.
Dær blev vårat førsta stopp. Efter lite mekk så rullade vi vidare.
I Arvidsjaur så blev vi 2 till.
Våran førsta øvernattning med pilsner, bastubad och fjælldopp med dom små blodsugarna, blev i Sandviken.
Næsta dag forsatte færden vidare o efter nån mil så skedde vårat andra stopp men lite service så gick færden vidare mot Bodø. Dær fick vi oss ett riktigt rus på stan. :tuttar :fyllisar

3:e dan så åkte vi norrut då splittrades gruppen 6 åt ena hållet o 2 åt det andra, pga lite kommande service åtgærder. 4:e dan så ær vi i Narvik dær vi møtte upp 2 st igen som var på tur hemmåt. Vi åkte Linbana upp till topps.
Forsættning føljer......
 
Körde ni Honda hela bunten eftersom ni fick stanna och serva?
 
Hehehe ja en del gjorde det!
4:e dan så rullade vi vidare mot Ballangen o där bjöds det på kaffe på terrassen, o på ett ögonblick satt ett nytt däck på hojjen.
Vi var nu 2 st som åkte mot Skutvik o därifrån åkte vi färja över till Svolvär, Lofoten, den tog drygt 2 tim.
Vädret var på topp. O vägarna var mkt bra.
På kvällen stannade vi på ön Andörja.
Vi åkte ut med båt o fiskade en massa stora fiskar.
5:e dan styrde vi mot Tromsö efter en massa små o krokiga vägar.
På kvällen tog vi oss in till Byn, nordens Paris: Tromsö.
Där tog vi oss några kalla halvliter.
6:e dan begav vi oss mot Alta.
Det började bli kallare i luften, men humöret var på topp.
7:e dan åkte vi upp till Nordkapp o Knivskjelodden, en promenad över fjäll o sten på 18 km.
Hela dygnet bjöds det på strålande sol.
8:e dan styrde vi mot Karasjok. Efter tunnlar ovan o under vattnet så stötte vi på en flock renar i en tunnel. Dom fanns överallt. Vi blåste förbi tullarna när vi rullade in i Finland mot Ivalo o sen Rovaniemi. Verkligen fina vägar men bara raksträckor o skog. Med bara 6 km kvar till Haparanda så inträffade nästa stopp, men efter lite bensin i tanken rullade vi vidare. Nånstans vid Piteå börja det regna hela vägen till Umeå.
Trötta o blöta var vi men nöjda med turen. Det var en mkt rolig resa med många spännande o krokiga vägar, där man inte visste vad som väntade bakom nästa sväng.
 
:confused: Menar du att "Bullen " funkar som touringhoj eller är det du som är vansinnigt seg (tokig)? Fast kan Mells brorsa åka på en riktigt gammal HD från Götet till Pite så går väl allt. Lät som en häftig resa iaf.
 
Tja det är nog båda delarna. hehehe.
I Norge så var det en fantastisk hoj att köra med.
Det var ju skoj att skrämma slag på en massa norrmänn i tunnlarna o vid bergväggarna där dom sammlats för att gå på tur.
Det dova ljudet som lät som åska fick dom att häpna av ren förskräckelse.
 
Vi inväntar nu också ett resereportage :7peta med bilder som Christer kan lägga upp på våran hemsida. :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

Back
Top