Topplocksplaning? Aprilia Rs

ILikeSpeed

Ny medlem
Gick med
10 Jul 2012
Ort
Pietarsaari
Hoj
Aprilia rs 125 2005
Hej jag tänkte kanske plana topplocket på min aprilia rs 125 2005:a.
Hur mycket mer hp får man ur den eller hur mycket snabbare går den(ungefärligt svar) eller är det någon vits att lägga tid och arbete på det?
 
Men hur tror du ska vi kunna veta det?:7peta
Många saker som spelar roll t.ex. Vilken drevnig du har, vad du kör på för effekt nu? har du effektrör, portad cylinder? fullpower cdi? Har du en avgasport på hojen?
Men det första du ska göra om du inte redan har gjort de är att strypa av hojen!
 
Last edited:
jo det är klart att jag vet det jag är ju inte helt borta heller men har det STOR SKILLNAD eller inte så mycket skillnad, jag har avstryp rs:n och jag har avgasport!
 
RS:n är ju redan en fin motor. Kommer kanske ge 1-3 hk, men det är inte värt jobbet om du bara kör gata, enligt mig.
 
RS:n är ju redan en fin motor. Kommer kanske ge 1-3 hk, men det är inte värt jobbet om du bara kör gata, enligt mig.

Ok tack för hjälpen, och jag kör nog bara på ''gatan'' men såhär till vintern är det ju alltid kul att ''pyssla'' med något, men knappast gör jag något åt det :D
 
Har byggt ett par expansionskammare till moppe/125:a. Min erfarenhet säger att det är väldigt roligt, både när man ser det ta form och när man sen testar och utvärderar slutprodukten. Samtidigt måste man vara beredd på att man kan behöva sätta kapen i den när den är "färdig" för att finjustera. Oavsett hur bra man räknar så blir det nog inte exakt som man tänkt sig de första gångerna.

Kör hårt! :tummenupp
 
beror på hur mycket du tänkt att plana, samt hur mycket kompression motorn klarar. Planare du för mycket kommer du antagligen blåsa antingen kolvringar, packning eller något annat kul. :näsblod
 
Nyheter
BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Nu startar mässan i Milano

Nu åker vi på redaktionen n...

EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Back
Top