Video Tomtom bandit, "vibratorkameran"

Skribenten

Medlem
Gick med
26 Jan 2012
Ort
Stockholm
Hoj
Tenere
Avvaktar kommande test av det "clips" som Tomtom tagit fram och som de anser ska minska kameravibrationer.
 
Last edited:
Glädjande nog så har Tomtom nu fixat bättre stabilitet för fästet till actionkameran Bandit. Befintliga användare måste dock vända sig till Tomtoms kundservice för att få det plastclips som stabiliserar (för nya kunder ingår det i paketet).

För några timmar sedan så släppte man en uppgradering av kamerans programvara som förbättrar ljudkvaliteten väsentligt genom att automatiskt anpassa volymen från mikrofonen (gäller både den interna och om man kopplat in en extern mikrofon).

Beskedet från betatestare som provat den nya programvaran i helgen är positivt, nu bedöms ljudet som användbart när man kör med kameran på en MC, förut var det mest ett kraftigt oljud.

Förbättringarna gör Tomtom Bandit nu mer intressant som actionkamera för MC-åkare bland annat för att den har en enkel manövrering, tydlig menyskärm, bra bildkvalitet och lång batteritid.
 
En bra hjälp är annars att använda en söktjänst på nätet, här får du lite humoristiska tips om hur man gör :-)!
Det var ett ganska drygt svar av dig faktiskt.

Största skälet till att jag ställde frågan var att jag ville ha lite mera aktivitet i någon av de trådar du skapat om hjälmkameror. De trådarna är ju väldigt döda, även om ämnet i sig är intressant.
Men det är klart vill du inte ha en aktivitet eller diskussion i de saker du lägger upp så skall jag härmed undvika att skriva i dina trådar.
:glömdet
 
*/ ?>
Nyheter
Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Back
Top