Axxexs
Ordinary man doing extraordinary things
- Gick med
- 11 Dec 2003
- Ort
- Verkstan
- Hoj
- Technical Sports Racing AC28-M Prototype powered by Honda Racing Corporation
Webspy skrev:Vad händer när 2-takt försvinner ? vilka klasser blir det då?
(Om dom nu försvinner, miljötöntarna brukar ju vara rätt griniga på allt som det tävlas med)
Dett borde tas upp i en annan tråd.... men iaf...
Det är som Strider skrev att teamen känner sig säkrare att ta förare från dom mindre klasserna i GP-VM. Dels för att dom kört på banorna och sen som Goodstuff skrev att dom förarna oftast har ett större tekniskt kunnande då dom kört på "prototyphojar". Handlar alltså inte om några motorkonstruktioner alls.
Dom som ryktas vilja in från Superbike är väl Chris Vermulen, Max Neukirchner, James Toseland och Ryuichi Kiyonari. Dom 2 förstnämda sägs vilja köra vidare i Superbike ett år till men ett problem till är väl att dom är "Hondaförare" och Honda har inte plats till alla som vill till MotoGP. Dom andra två är väldigt osäkra om dom ens kommer in till nästa år.
Casey Stoner, Andrea Dovizioso, Sebastian Porto , Alex De angelis, Randy De puniet och Jorge Lorenzo sägs vara förare som MotoGP-teamen kollar på nu förutom Danny Pedrosa som sägs vara nästan klar för Repsol.
Last edited: