Holmgren0912
Medlem
Last edited:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Sikken godbit!!!
Glöm inte att lägga en bricka mellan bakdämparens fäste och ramen, dvs höja baken lite. ger betydligt mindre båtkänsla i TLRen, gjorde det på den jag hade. går även att öppna upp luftburken lite har jag för mig.
Denna tråd ska följas!
Har siktet inställt på att skaffa en GSXR1000 men är även lite sugen på TL1000R, dock är ju aktern bedrövlig på dom så det du gör blir säkert kanon!
Tanken är att byta ut hela bakdämparen så småningom, men kanske skulle testa med en bricka bara för att se skillnaden. Påbörjad moddning av luftbuken är gjord, är bara täckbrickorna kvar![]()
Som ankätaren säger, en eller två skims gör under. Jag kommer ju aldrig i håg vilket... för jag gick aldrig den vägen. Sitter Öhlinare på min.
Gör du allt jobb själv? Eller fick du hjälp med att ta ur motorn och sådant?
Jag har själv funderat på just att "lackera" om ramen, men får aldrig tummen loss, ser jobbigt ut att ta ur motorn...
Tänker du fixa till original kåporna, eller köpt "kina kåpor", eller något annat snajdigt?
![]()
Ok, det sitter ju en bricka där. Ska man dit med en till eller är det redan gjort? brickan/distansen är typ 3-4mm tjock.
blir ett kit Kinakåpor får hoppas att det passarbakdelen är från det kittet och den passar bra
angående lyfta ur motorn så var det inga problem när man ändå plockat ner hojen så pass mycket, jag ställde motorn på en domkraft å sänkte ner så mycket det gick sen lyfte jag bara undan ramen den sista biten![]()
Körde med 5mm shims har jag för mig... och även några mm sänkt gaffelkrona
men det var 10 år sen![]()
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |
![]() |
Vinnarhoj från Custom Bike Show
I nästa nummer av Allt om M... |
![]() |
Testhoj hämtas från Sulas MC
Vi åkte till Strängnäs för ... |
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |
|
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |