Tjennix Grappar, inom kort är det sommar!

Er6 är ju ett säkert kort som fått bra omdömen och som går att hitta beggad för vettiga priser. Surt att köpa en för ny och dyr hoj som man sedan kanske råkar lägga omkull när man är ovan med stor hoj.

Jag är helt inne på dina banor. Att köpa en ny hoj när den endast koer tjäna mig i två år känns riktigt dumt.
 
Ducati 900 ssie, lite dyr kanske, men reggad till 35kw
http://www.blocket.se/alvsborg/Ducati_900_SSie_34476838.htm?ca=14&w=3

Kollar du även på den lite mindre 750 ssie så finns de lite billigare (inte mycket dock) och passerar under 70kw original.

Annars måste jag säga att nya klassen var sjukt svår att hitta gamla hojar till, speciellt Sport-hojar, för de flesta sports från slutet av 80-talet o framåt är alla 94hk och uppåt.
Pratade med en kille förra veckan som talade mycket väl om Aprilias RS250, men det verkar vara en sällsynt fågel i Sverige.
 
Inte riktigt sommar än... Provade bulten idag, slutade med bredställ genom svängen till backen mot pålamalm.
Bara att vända och åka hem igen :glömdet
 
(vilket jag iofs har sagt sedan september)

Någon som har tips och idé på medelklassad motorcykel som jag kan leka av mig på till de tyngre grejerna? Är nu inne på er-6F, Ninja 300 och cbr 500.
KrAmIwS osv

Ses på Rosen vid varmare tider!

ICKE!!!111

Jag har inte hunnit åka skoter än så nu får du fanimig lugna dig!
 
Har du tagit kortet eller ska du ha cykeln att övningsköra med också?

Har A1 nu så vad som krävs är en uppkörning, tanken är att ta några lektioner på medelklassad för att få in tekniken på manöverbanan med tyngre cykel framförallt. Är buddy med en körskolelärare så kommer undan näst intill gratis med det, sedan när jag har kortet är tanken att hojen ska införskaffas ca samma dag som jag blir godkänd haha :)
Kände hur fult formulerat allt blev men vi snöar inte in oss mer på det
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top