Tjeckiens GP Brno

Visst tar de som ligger högt upp i tabellen inte de allra värsta riskerna men det kan man inte förvänta sig!

I dag undrar jag (utan att ha sett varvtider) om inte Stoner gick fullt hela rejset! Tyckte inte att han slog av något vidare de sista varven :tummenupp
 
Grymt bra helg såg alla race från ambulansvägen runt banan. Stod där pedrosa ramla o början. Sen vandrade vi ned till stadion sektionen och såg simoncelli steka lorenzo. Han även med att gå pit Walk med en IRTA boss som guidade oss mellan avspärrningarna och boxarna!! Var på studiebesök hos Iannone innan moto2 racet. Fredags träningen fick vi se tillsammans med Toni Elias personal i hans depåbox. Grymt Fet helg ansiktet är dock illrött efter all sol
 
Tror det bara gäller team som har en ansträngd budget ergo inga av fabriksteamen...

Sen kan du aldrig intala mig att Rossi inte skulle gjort vad som helst för att komma ikapp Spies idag! Visst tar de som ligger högt upp i tabellen inte de allra värsta riskerna men det kan man inte förvänta sig!

Så är det man kommer inte till Motogp för att hålla igen.

Kanske man i R1000 håller igen omedvetet av rädsla, ekonomiska konsekvenser av en krasch men knappast i Mgp.

Känns som bitterheten över att Stoner vinner är det största problemet här.
 
Dagens tester har startat och så här var tiderna 10:30

1. Casey Stoner (Honda) 1'56 .260 (rev 8 / 10)

2. Jorge Lorenzo (Yamaha 800) 1'57 .068 (rev 23/24)

3. Ben Spies (Yamaha) 1'57 .184 (rev 14/15)

4. Nicky Hayden (Ducati) 1'58 .237 (rev 16/21)

5. Valentino Rossi (Ducati) 1'58 .266 (rev 9 / 15)

7. Crutclow Cal (Yamaha) 1'58 .542 (rev 9 / 10)

8. Dani Pedrosa (Honda) 1'58 .551 (rev 5 / 6)

9. Toni Elias (Honda) 1'58 .961 (rev 8 / 18)

10. Loris Capirossi (Ducati) 2'00 .259 (rev 16/21)

11. Mika Kallio (Suter-BMW) 2'02 .689 (19/20)

Stoner testade RC213V (nya 1000-kubikaren) och Lorenzo körde 800:an. Hayden testar GP11.1 och Spies den nya M1:an.

Det lär nog dröja till kvällen innan vi vet vem som testade vad, när och vilka varvtider det blev.
 
Stoner överaskar :rolleyes:

Han gör ju inte sina tider med överdrivet många varv heller!

Förövrigt rätt kul att följa Julian Ryder m.fl Live från testet på Twitter :tummenupp
 
Last edited:
Mycket kan man säga om Stacey men han är en jävel på att köra hoj :)

Precis!

Man kan tycka att hans bryt ibland ska vara hans värsta fiende fast utan hela sin personlighet blir det inte helt bra heller! Det gäller såklart att kapa topparna vilket han säkert lärt sig av igenomklappningen för något år sedan då han kastade in handuken mitt i säsongen!
 
Tiderna kl 13:00.


Pos Rider Bike Time Diff Prev
1 Casey Stoner Honda 1000 1:56.260
2 Ben Spies Yamaha 1000 1:56.306 0.046 0.046
3 Jorge Lorenzo Yamaha 1000 1:56.727 0.467 0.421
4 Jorge Lorenzo Yamaha 800 1:56.892 0.632 0.165
5 Ben Spies Yamaha 800 1:57.184 0.924 0.457
6 Dani Pedrosa Honda 1000 1:57.264 1.004 0.080
7 Nicky Hayden Ducati GP11.1 1:57.616 1.356 0.352
8 Cal Crutchlow Yamaha 800 1:57.810 1.550 0.194
9 Valentino Rossi Ducati GP11.1 1:58.266 2.006 0.456
10 Toni Elias Honda 800 1:58.498 2.238 0.232
11 Colin Edwards Yamaha 800 1:58.598 2.338 0.100
12 Loris Capirossi Ducati GP11 1:58.927 2.667 0.329
13 Mika Kallio* Suter/BMW 1000 2:00.626 4.366 1.699
 
Precis så är det. En majoritet av förarna har stora problem med dom framdäcken som erbjuds denna säsongen.
Intressant !
Det betyder att de flesta inte bara Ducati
kommer köra snabbare med de nya mjukare framdäcken och Ducati kommer fortfarande vara begränsade
av längden på L-motorn, t.ex kortare sving, svårare flytta motor/tyngdpunkt
av vibrationsdämpningen i kolfiberchassit jämfört med metallchassi

om Ducati inte hittar på nått helt nytt
som ett helt stelt kolfiberchassi och fästa styrhuvudet "1" i en axel vinkelrät
mot styrhuvudet och lagrad i ett styrhuvud "2" fäst i kolfiberchassit där styrhuvud "1" hålls på plats parallellt med bakhjulet av tex tallriksfjädrar på sidorna.
Tallriksfjädrar som sviktar som en metallram vid nedlägg....
Men två styrhuvuden med tallriksfjädrar väger förstås för mycket.....
 
Var det bara jag som reagerade på att Rossi från och med kvalet började ställa ut baken inbromsningarna?

Kanske var ett logiskt resultat av att han kunde bromsa senare och hårdare.

Tack för tiderna Gustav :tummenupp
 
Casey Stoner alltså, vilken kille! Han är ju verkligen kung!

Att Sideshow Bob sen stekte Lorenzo gör ju hela racet!
Snarare så att Lorenzo gav bort racet då de chansade på det mjukare framdäcket vilket inte funkade alls, vilket ju syntes tydligt. Lorenzo steker ju Simoncelli 99 gånger av 100. :)
 
Ja, fel av mig. Det var klart att Lorenzo ville att Simoncelli skulle vinna över honom :tummenupp
Skrev jag det? :va

Lorenzo kommer använda den nya motor som Yamaha har tagit fram from Indy.
De testade även det mjukare framdäcket idag igen och kunde konstatera att det var fel val för racet.
Lorenzo gillar den nya 1000cc maskinen och behövde fem varv för att köra 1.56 tider.
Stoners 1000cc hoj hade ett nytt chassie jämfört med den han körde på Jerez.
 
Last edited:
Bara skoja Gustav, men jag gläds med Simoncelli! (Lite skadeglädje får väl erkännas)

Lorenzo må vara "bättre", men detta race vann Simoncelli och det kan skyllas på allt möjligt och till och med han själv sa ju att det var lite för Lorres mjuka däck fram.

Men jag tycker Stoner visar tydligt att det är han som är kung och inte Lorenzo. Sedan vet man ju inte hur det skulle se ut om Lorenzo satt på en Honda. Att Stoner ägde på Ducatin tycker jag säger tydligt att han är bästa föraren.
 
Att Stoner ägde på Ducatin tycker jag säger tydligt att han är bästa föraren.
Ska vi vara lite sansade så "ägde" Casey en säsong, nämligen 2007, där kombinationen nya hoj för alla (800 cc), Bridgestone (nästan alla andra körde Michelin) och Casey var ett vinnande koncept.

Sen dess har han inte ägt något, förrän i år då.
 
Men jag tycker Stoner visar tydligt att det är han som är kung och inte Lorenzo. Sedan vet man ju inte hur det skulle se ut om Lorenzo satt på en Honda. Att Stoner ägde på Ducatin tycker jag säger tydligt att han är bästa föraren.
Att stoner ägde på en hoj 2007 som inte har samma chassie eller motor som idag är kass är ett tydligt tecken på att han är bästa föraren ?

Låter lika logiskt som att säga att Pedrosa är bästa föraren för han vann över stoner på 250, och körde snabbaste varvtiden i helgen ?:va

Stoner är väl bäst just nu, för att han kör bäst just nu, om man vill skylla de på materialet eller förarinsatsen är fritt... Men vad han gjorde på en annan cykel 2007 som inte har någon jämförbar motsvarighet idag saknar betydelse i min värld.... Isåfall är Rossi bäst tills någon vunnit fler titlar än han.:tummenupp
 
Ja vi har alla olika favoriter och tycker olika saker är "bäst". Om någon tycker att Lorenzo är bäst för han vann förra året kommer inte jag försöka argumentera bort det, även om jag tycker Stoner är bättre!

(Men nog ska vi väl kunna enas om att Stoner är bäst ;) )
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top