Tisdagsträning Sviestad 12 september

Fan vad Gött!:rock
Är kvar här i LKPG ikväll, Kommer ut och glor på er! Har tyvärr ingen hoj här, men hoppas man träffar någon av er!:tummenupp
 
Kongo skrev:
2454083 Fan vad Gött!:rock
Är kvar här i LKPG ikväll, Kommer ut och glor på er! Har tyvärr ingen hoj här, men hoppas man träffar någon av er!:tummenupp


Låna en hoj för fan :yoparty

se nu till att komma ner till falken och meka för mej med...ditt jobb kan säkert hitta på något åt dej där :D:D jag behöver en sån som du :tungan
 
Fick ihop lite bilder.. Ska gå igenom dem ikväll och se över vad som går att visa.. länk kommer på foto-forumet och här i tråden.. Kanonväder och underbart fotoljus trots sena kvällen..

Jag stod väl även för dagens blunder.. Det som aldrig händer en själv. Enbart sker alla andra.. Klassikern att glömma låset kvar i bromskivan.. :mad: Rullade som tur var inte fort när det tog emot.. bromsoken klarade sig.. tyvärr var styret snedvridet på väg svänga vilket gav obalansen när jag inte var beredd.. NEJ, det var ingen burnout på de sprillans ny däcken jag gav mig på utan despereta försök hålla upp bågen med gashandtaget.. En honda1000cc väger ton på väg åt sidan... :( Dödarknappen fick jag bara i halvvägs innan hojen drog för mycket över styr.. Ska vi klassa det som dagens klantighet och munterspel för alla andra.. :tomten Själv har jag småskrattat åt eländet i omgångar sen sviestad.. :D

Tack Strandelin för supporten att resa bågen o kolla bromsoken.. Inget skadat förutom en böjd fotpinne för fotbromsen.. Får väl plocka loss eländet o knäcka rätt det.??. (eller nåt bättre förslag??) Plus att slipa/plasta lite på en kåpdetalj..
 
Gött! Sakta men säkert så börjar man plocka sekundrar å tiondelar igen.

Synd att säsongen är slut bara...
 
J.Andersson skrev:
2454940 Gött! Sakta men säkert så börjar man plocka sekundrar å tiondelar igen.

Synd att säsongen är slut bara...

Sänkte mig 3,4 sekunder idag till 1,02:3. Känns skitkul. Sakta men säkert.

2 pass kvar nu.
Kanonkväll med sol o värme.
 
Rotorp skrev:
2455208 Sänkte mig 3,4 sekunder idag till 1,02:3. Känns skitkul. Sakta men säkert.

2 pass kvar nu.
Kanonkväll med sol o värme.
Gött! Det var säsongsavslutning för mig idag, ska ligga borta på trakt igen...
 
Hade egentligen inte tänkt att åka ner på nån mer träning iår efter förra tisdagen katastrof träning(dagen jag bara vill glömma).

Men efter varit uppe på gelleråsen och hitta lite nya däck som nån sån där snabb racerkille bara slängt brevid en sopptunna så tändes hoppet.
Nya belägg så att det gick få stopp på hojen kändes som ett plus oxå.

Startmotorn hade inte funkat sen förra tisdagen och funkade inte nu heller, eller jo vid pass tre fick den nått fnatt och funkade igen fast då gick hojen bara på en cylinder istället.
Men efter fått stå över ett pass så gick den på alla fyra igen, kul med en hoj med lite karaktär... :mad:

Hur som helst en underbar dag med PB på varje pass som gick att köra.

57.5 nöjer jag mig med efter dagen och siktar på en 56:a till nästa gång.

Kul att träffa Kongo oxå, trevligt. :)
 
J.Andersson skrev:
2455288 Gött! Det var säsongsavslutning för mig idag, ska ligga borta på trakt igen...


Så nu lever vår alldeles egen junior snålt :hördu så ska pappa-björn berätta alla hemligheter om hur man blir snabbare till vintern :pannkyss

björn
 
J.Andersson skrev:
2455374 P@trik: Den kommer ge upp igen, var så säker. Startkopplingen alltså :corn

Never :4skrika


Ska kolla på den i vinter eller nått, fan man ska inte skruva på nått som funkar...
 
Kom hem nu Babar och lägg upp lite bilder. Är hemma idag och vårdar sjuk dotter:tråkad så jag kollar på jämna mellanrum tråden.
Första gången jag såg kameran riktad mot mig var i utgången av sviestadkurvan 1:a uppvärmningsvarvet:( med knät ca en halv meter från backen och tät följd av Jimmy "the devil" Andersson.
Skivbromslåset kvar har nog hänt en hel del av oss. Det är ju inte så roligt. Bättre än att tappa släpkärran i alla fall:näsblod
 
P@trik skrev:
2455367 Kul att träffa Kongo oxå, trevligt. :)
Tack detsamma!Det var kul att höra dig och Peter munhuggas i depån!:lol Imponerad av er körning:Bugar

Träffade några andra med som jag tyvärr inte minns namnet på nu, men , som vanligt, hojers är trevligt folk!!:tummenupp
 
Kongo skrev:
2457043 Träffade några andra med som jag tyvärr inte minns namnet på nu, men , som vanligt, hojers är trevligt folk!!:tummenupp
Vi hejade som hastigast men jag var tvungen att gå till förarmötet så jag hann inte prata något.
 
*/ ?>
Nyheter
KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top