Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Själv letar jag efter en GPS som är helst mindre än 4,3tum, har europakarta, är vattentät, batteridrift på iallafall 4-5timmar och har blåtand så att man kan få ljudet direkt i hörlurarna.
Finns det nån sån? Jag kanske bara letar på fel ställen men hittar då ingen...
kolla in Garmin Nuvi 550
Letade lite och hittade en själv.
Nån som testat Garmins ZUMO 220??
Finns det någon GPS som har riktigt bra batteritid egentligen?
En funktion som jag skulle vilja ha är loggning av färdvägen. Det är ofta jag är ute och råkar hitta fina vägar och sedan när jag kommer hem så har jag inte koll på vart jag varit och hittar följdaktligen inte tilbaka utan vidare.
Vet inte om det fortfarande är aktuellt men om du har en androidlur ska du kolla in följande: http://mytracks.appspot.com/
Garmin Zumo 660 (Även BMW Navigator IV) har den funktionen. Fungerar kanonbra.
alternativ 2 är att köpa någon av dom som egentligen är avsedda för bilbruk och skaffa en tankväska med genomskinlig kartficka. Då kan du få en från 1000 kr och uppåt beroende på vad du har för krav på skärmstorlek och funktioner.
Vill du att den ska gå på eget batteri så är ju drifttiden på det egna batteriet av vikt då den ofta är ganska kort. I storleksordningen 2-4 timmar eller så. Annars kopplar du in ett cigg-uttag till batteriet på hojen så får den ny ström medan du kör och slipper fundera på sånt.
En funktion som jag skulle vilja ha är loggning av färdvägen. Det är ofta jag är ute och råkar hitta fina vägar och sedan när jag kommer hem så har jag inte koll på vart jag varit och hittar följdaktligen inte tilbaka utan vidare.
Är det en bra gissning att Garmins Zumo 550 och Nuvi 550 egentligen är samma gps, eller åtminstonde inte har nån större skillnad på sig.
Hittar inte båda gpserna på samma ställe så jag kan jämföra...vilket borde tyda på att det kanske inte är nån skillnad...
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |