Tips på runda söderöver

kiddie

"Medlem"
Gick med
30 Nov 2006
Ort
Söderort
Hoj
ingen direkt körbar
Blev inspirerad av eisbaer's tråd men vänder på den eftersom jag flyttat till söderort och känner mig lite vilse. Var finns de riktigt knixiga vägarna i söderort? Är på jakt efter något i stil med skålhamravägen/hagbyvägen & riala/rumsättra norr om stan.

Och nej, inte bulten - gärna mindre och mer kurvor. Skanssundet verkar ju poppis men på kartan ser det inte ut att svänga så värst mycket?
 
Vägen mellan Väggarö och Ösmo svänger lite. Är man i de krokarna så kan man åka över till (fast det är en tunnel, kanske ska vara "kan man åka under till") Muskö där det finns en del små krokiga vägar också.
 
Last edited:
Väg 223 från Mariefred till Gnesta. Därefter väg 224 till väg 219. Väg 219 till Vagnhärad. Fika i Trosa. Gamla vägen till Järna. Sedan gamla vägen till Nykvarn. Vidare på gamla strängnäsv. till Södertälje. Till Rosenhill och fika, bulten hem. Typ. Tänkte åka den svängen på söndag. Hugg mig på Tuvängen på lördag/skicka PM om du ska med!
 
Är man i de krokarna så kan man åka över till (fast det är en tunnel, kanske ska vara "kan man åka under till") Muskö där det finns en del små krokiga vägar också.

Har landställe på Muskö men har bara upptäckt vägen mellan skolan (ersholmen) och bruket typ. Finns det fler guldkorn på ön - kanske förbi sandells livs?

Häng med på körningen idag, vi kommer köra söderort.

Tror inte jag hinner, måste in till wheeler dealer och hämta upp mina hjul och få på dem innan jag sticker ut idag. PM:a nummer så kanske jag kan möta upp om ni pausar nånstans.
 
Last edited:
Visserligen är inte den rundan jag föreslog jättekrokig. Men lagom längd för en halvdag, typ.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top