Tips på Nybörjar-enduro-hoj.

Konrad_S

Ny medlem
Gick med
6 May 2010
Ort
Långträsk
Hoj
Ingen, hade en Triumph Daytona T595 -98
Dagens!
Jag är sugen på att börja motionsköra enduro, budget är "kring 20papp" alltså lite plus-minus.
Jag har kört sporthoj tidigare (Triumph Daytona t595)
Jag vill ha en LV-reggad, då jag har MC-kort, bor i norrbotten, med lämplig terräng till å från jobbet, alltså kunna små-pendla när andan faller på, å slippa dra på släp såfort jag vill ut å sprätta.
4-takt känns som ett krav.
Jag är 190cm lång å väger 105-110 beroende på dagsform....
Spontant känns det som att en snällare 450 kan va lämplig? (helt utan att ha nån egentlig aning...) Så därför vänder jag mig nu till proffsen :D

så kom med lämpliga förslag :)

//Konrad S.
 
Hej!
Med lämplig terräng antar jag att du inte har asfalt till jobbet(asfalt äter ju upp däcken)? Hur långt har du till jobbet?
Skall du ha en lite elakare enduro får du räkna med täta serviceintervaller och då är det kanske dumt att bränna timmar på pendling. Detta vet du säkert redan om:)

Själv kör jag en KTM 450EXC -07 för tillfället och är mycket nöjd. Körde en Honda XR650R innan men det var för mycket hoj när det blev knivig terräng. Sen att kompisen har en 450EXC fick mig att slå spiken i kistan och köpa en likadan.

Jag tycker 450 är en bra allround maskin, hade såklart varit lättare med säg en 250 i tight terräng men jag är nöjd med min.

En 250 är mycket lättare att hantera rent viktmässigt och effektmässigt(utgår från fyrtakt) medans den kanske känns lite tråkig när landskapet öppnar sig eller när man vill bränna grusvägar. Detta säger jag dock utan att ha kört en 250 men det är svaren som jag sett folk skriva när folk ber om tips inför köp.

Undrar du något mer specifikt om KTMs 450 så fråga på:)
 
Last edited:
Som vanligt så beror det på...

Motionsköra enduro, menar du åka igenväxt grusväg och leta kantareller?
Eller är det ner i surhål och svarva?

Stor, stor skillnad på val av hoj här.
 
Som SGM skriver, hade jag motionskört seriösare via en klubb hade jag nog inte valt en 450 utan en lättare hoj. Nu "motionskör" jag med kompisar lite varstans, då passar 450in mig perfekt.
 
Hej!
Ska försöka svara på följdfrågorna: till jobbet har jag ca35km om jag kör skogsvägar och stigar, terrängen kring där jag bor är mycket tallhed med sand. Min tanke är främst att köra med polare.

//Konrad S.
 
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top