Tips på korta (~250mm) stötdämpare?

SuperMicke

█ █ █
Gick med
14 Feb 2004
Ort
Speed Triple
Hoj
Sörmland
Jag är jakt på lite kortare stötdämpare till min KZ400.
Letar därför efter begagnat från nån annan hoj, men jag vet inte riktigt vad jag ska leta efter.
Frågan är alltså: Vilka hojar har (dubbla) stötdämpare som är ca 250mm från öga till öga?
 
Last edited:
Köp dämpare till någon fiddy. Brukar stå vilken längd dämparna har. Och kör du två dämpare från en liten hoj som ska ha enkel dämpare bör du få ganska hård dämpning.
 
Jag har haft det i tanke, men inte hittat några som är så korta och framför allt inte så billiga, som man kanske kan tro.
 
Last edited:
Jag har haft det i tanke, men inte hittat några som är så korta och framför allt inte så billiga, som man kanske kan tro.


---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=59.065078,17.157070

20 mm längre än det du är ute efter, men en hundring styck är svårslaget.
http://www.jula.se/stotdampare-608981

Kolla ebay eller aliexpress.com annars.

Hur långa är dämparna du ska ersätta? Har du provmonterat något för att testa vad som är en bra längd?

Annars kan du ju alltid köra en "Volvo 740". Kapa fjädrarna...
 
verka vara lite som en standard med 280 320 så antingen nå mindre mc/fiddy eller custom hoj kanske.
jag har sänkt 2 hojar genom o flytta stötdämparfästet lite bakåt.
 
Tackar, nu börjar det trilla in lite tips! :) Det fanns ju en del till helt ok priser. Varför hittade jag inte det när jag googlade?

Orginal är 330mm. Jag har testat att palla upp svingen till 250mm och allt verkar lira då. Kan nog sänka lite till men jag vill inte utmana ödet.
 
*/ ?>
Back
Top