Tips på fina vägar runt Borås?

Halvdan

Ny medlem
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Kba
Hoj
Suzuki GSX-R750
Halloj!
Tänkte höra med er om ni kan rekommendera nån trevlig,passagerarvänlig runda på sisådär 10-15 mil med start och mål i Tullen ?
Gärna med nåt schysst fik eller annat vattenhål halvvägs..

Tack på förhand!
 
Jag hade trixat mej ner mot Svenljunga Torestorp, Horred och Björketorp och sedan anslutit på Lygnern ring, fika kan man med fördel göra på Grindmossens cafe i Tostared. Sen Sätila Bollebygd eller Sätila Kinna hem.
 
Håller med föregående talare. Sätila, Hyssna, Tostared, Horred, Kungsäter, Öxnevalla, Torestorp är bra orter att navigera till. Finns fantastiskt fina vägar där neråt. Sen så har Mandy´s Diner i Älvsered tydligen blivit väldigt poppis bland MC-åkare och raggare. Så kanske en avstickare dit för en bit mat? Jag har inte själv varit där, men det ser grymt läckert ut på deras hemsida iaf. http://www.mandysdiner.se/
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top