Tips inför kort och hoj?

Vill du nu verligen ha A-kort (vilket du _självklart_ vill :) ), så finns alltid alternativet att du köper en hoj som är från -85 eller tidigare. Alltså 20 år eller äldre. Då kan du helförsäkra den hos Bilsport & MC för ~1400 om året oavsett vilken hoj det är. Det betyder att du kan köpa en gammal hoj nu i höst när det är lite billigare, och inte en 125:a utan kanske en 750 eller större. Då kan du ta Obegränsat kort på den. En 750 får du under 20lakan. Mer hoj per slant och en som du kan använda utan att tröttna direkt. Dessutom kan du köra upp på den hojen och få obegränsat A-kort = ingen hyra/lån av hoj för uppkörning

Kör privat så mycket du kan, när du tycker det sitter bokar du en lektion på en skola, låter dem kolla dig och få veta hur mycket mer de tycker du behöver köra. Sen kan du välja om du ska ta någon eller några lektioner hos dem, eller träna mer hemma och kolla igen senare.

Skriv upp privat, bara att råplugga en bok eller köra testprogram tills ögonen blöder. Det ligger dig nog lite i fatet att inte ha B-kort, men det är inte omöjligt.

Jag köpte hoj på vårkanten förra året, körde med en polare hela sommaren, skrev upp privat, kollade mig på skola och tog 2 lektioner, körde upp privat och klarade mig direkt. total kostnad för kortet blev 2900:-, plus hojen dårå..men den hade jag ju köpt iaf förr eller senare. :)

Prova för tusan.....en bil från -75 pajar den oxå, så en hoj _behöver_ inte bli direkt dyrare. Men risken finns när man börjar se över vad man vill göra på den för att hålla den fin :)
 
Iofs...men du kanske kan låna eller köpa billigt begagnat, hjälm är väl det du inte ska pruta med dock, annars kan du klara dig med lite äldre grejer till att börja med. Inte att rekommendera kanske, men det funkar ju om man vill.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top