Tips. IF prishöjer 1 april

smilee

Tillbaka igen
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Vaxholm
Hoj
Suzuki GSX R 750 -87
Hej alla.

Ringde runt idag för att kolla premier. Ringde mitt nuvarande bolag IF där jag har en halvförsäkring, och tjejen på kundtjänst sa att om jag ställde på min cykel före den 1 april så skulle jag få en lägre månadskostnad/premie. Den 1 april skulle någon form av prisjustering genomföras. Denna skulle man tydligen klara sig utan. Låter iofs lite underligt men hon stod på sig och sa att så var fallet.

Om ni hade tänkt att försäkra med IF så kan det vara värt att kolla in detta.

Dessutom fick jag min premie något sänkt, 9600-9200 helår halvförsäkring. Man vet inte om man skall skratta eller gråta. Skratta för att man fick sänkt premie eller gråta för att man betalar en sjättedel av cykelns värde i halvförsäkring.
 
Ja inte så kul, mycket pengar men så har du krypsavstånd till Bogesund också :tummenupp Som att bo i depån :rolleyes:
 
Bo i depån

Nu är den påställd iaf.

Bogesundsvägen tröttnar jag aldrig på. När man pendlar till jobbet med hojen blir det den vägen, både fram och tillbaka.

Om man bara vill ut och ta en snabbsväng så är det också skönt att den ligger nära.

Den varma delen av året när man ligger och slöar i hängmattan så ljuder det skönt från dom mer högröstade hojarna från bogesund och på väg in och ut ur Vaxholm.

Som det motorhuvud man är så lyssnar man och försöker lista ut vilken sorts motorcykel det är. Härligt.

Dessutom så finns det alltid mycke hojar på den lokala korvmojen. Du ser, bara fördelar att bo här :D




955i skrev:
Ja inte så kul, mycket pengar men så har du krypsavstånd till Bogesund också :tummenupp Som att bo i depån :rolleyes:
 
Nyheter
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Back
Top