Tickande ljud suzuki gsxr 600 98

TheOak

Sporthojsnörd
Gick med
19 Aug 2012
Ort
Stockholm
Hoj
KTM 990 Adventure
Tjena, jag köpte mig precis min första hoj i början på sommaren. Modell som rubriken beskriver med ca 5500 mil på nacken.
Nya däck, nya bromsar, ny olja osv. Allt verkar ju frid och fröjd. MEN jag tycker mig höra ett tickande ljud vid körning när jag släpper på gasen eller håller jämt varvtal, i alla fall på de lite lägre varvtalen. Osäker på om det hörs vid gaspådrag eftersom det är "omöjligt" att höra motorn ordentligt då jag har ett slipon monterat som ger skönt ljud:machinegu.
Eftersom detta är första hojen så kan jag ju inte säga att jag vet något direkt om Mc-anatomin, så jag undrar om ljudet är normalt eller om jag kommer åka på någon sort ventiljustering.
Det är inget speciellt påtagligt ljud men jag tycker ändå att det är där.
Någon med erfarenhet som kan upplysa mig?


Mvh
 
Har den servats enligt serviceschema, skall ventilspelet alldeles nyligen vara kontrollerat. Annars blir det lite mer skrammel i motorn allt efter hand. Min GSF1200 har gått 9500 mil och har oxå lite tickande, det får man räkna med.
 
Det som händer efterhand är att ventilerna sjunker ner i säterna, ju mer dom dom slits. Till sist kan man bli utan spel med risk för brända ventiler. Är du osäker, kolla ventilspelet. Inte så svårt som man tror.
 
Mja, där är ju ett av problemen. Jag vet inte när den är servad.:/.
Har du köpt en hoj som gått över 5000mil utan att ha koll på servicehistoriken, så får du räkna med att lämna in hojen för en stor service. Klart du kan chansa, men hur bra känns det...
 
Ja, så är det. pga att allt på den var nybytt. Drev var bra, kedja var bra,däck var bra, olja var bra, filter var bra. Men jag får väl luska upp någon kunnig som kan lyssna. Den går helt felfritt igenom hela registret. Men det kan ju vara så att jag kommer få lämna in den ändå.
Har någon en hyfsad uppfattning om vad priset på en ventiljustering ligger på hos en seriös verkstad?
 
Vild chansning är att en stor service brukar ligga på cirka 5000kr, men om du hittar någon som bara kollar ventilerna och inte byter något annat, så blir det billigare förstås. Problemet är att det tar tid (vilket kostar pengar) att plocka ner hojen, så man kan kolla ventilerna. När någon ändå pillar på den, så kan man lika gärna byta resten (olja, filter, luftfilter, tändstift, bromsolja).

Det luriga är (vilket nämnts ovan) att gamla motorer kan ticka även om ventilerna är rätt ställda.
 
Last edited:
kolla ventilspelet och kamkedje-spelet. motorerna är väldigt bra maskiner, men tyvärr så är kamkedjesträckaren akilles-hälen i dom.
när du ändå kollar ventilspelet så kan du lika gärna kolla spelet i kamkedjan. spelet i kamkedjan mäter du mellan kamaxlarna genom att lyfta kamkedjan. spelet i kedjan ska vara 6-7mm.

MVH Phille
 
kolla ventilspelet och kamkedje-spelet. motorerna är väldigt bra maskiner, men tyvärr så är kamkedjesträckaren akilles-hälen i dom.
när du ändå kollar ventilspelet så kan du lika gärna kolla spelet i kamkedjan. spelet i kamkedjan mäter du mellan kamaxlarna genom att lyfta kamkedjan. spelet i kedjan ska vara 6-7mm.

MVH Phille

Tack, bra svar. Jag hade ett kunnigt öra här innan som redde ut problemet. Vilket antagligen var "ett nervöst överlyssnande" från min sida:musik.:)
 
Nyheter
Provkörningsvecka, KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Bike är på plats på sommarv...

Nortons comeback

Norton gör en triumferande ...

Boxer, V3, V4, VR5 och 6-cyl

Teknik – nya mc-motor...

Enfield presenterar sin stora twin

Efter spionbilder, hintar o...

Gotland Ring Bike Week 2026

Packa hojen, damma av hjälm...

Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Back
Top