Thundercat bränsleblandning

Volez

Lite nytt med två hjul
Gick med
3 Sep 2006
Ort
Göteborg
Hoj
Yamaha YZF600R Thundercat
Såhär ligger det till, har en streetfighter yzf600 som har öppna luftfilter och sportavgassystem. Satte på en lambda så jag har koll på blandningen hela tiden.

Nu är det så att den ligger under lambda ett (snålar) hela tiden i stort sett. Ligger ändå ganska bra när man kör lungt och inte varvar upp den. Sen när man drar fullt och får upp den i varv så går den ojämt och jäkligt snålt till precis i slutet på registret där den drar iväg (osäker på blandningen där).

Då är frågan ska jag röra pilot jet skruven något(in/ut)? Ändra nålen? Kolla bränslenivån i förgasarna eller hur ska man gå till väga? För att justera soppa måste man ta ner förgasarna, så synd att jobba ihjäl sig om nån är kunnig här på fallförgasare..cv-förgasare?

Det enda jag testade va att byta main jet till 5 steg större hål men då ville den inte starta alls och gav endast ifrån sig en jävla smäll.....lite för fett antar jag.

Tacksam för svar, fint väder ute ju :gnissla
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top