The Eagle Has Landed!!

Nyteknik skrev:
Men inte för att det skulle vara svårare med cross. Snarare för att konkurrenskraftigt material är billigare än i RR och för att platserna att träna cross på är oändligt många fler än för den som kör RR.

Vad hände med Jeremy McGrath:s RR-satsning som det snackades friskt om för ett par år sedan? Har någon VM-förare gjort en framgångsrik övergång från den ena disciplinen till den andra - bortsett J-M Bayle?

:felämne :notme

bryter in och OTar lite mer...

McGrath gjorde aldrig nån seriös satsning på RR, va nog mest lite prova på.
Han körde en del med Gobert och det va så väldigt så att det gick i 160mph osv...

Att det inte är så många som byter diciplin beror nog på att toppförarna lägger ner all tid under typ 15-20 år på att bli bäst i den grenen så att dom blivit för gamla eller helt enkelt inte orkar börja om.
 
Jag måste börja med :tummenupp för seriösa satsningar, :tummenupp för folk som tror på sig själva och :tummenupp för folk som står för det.....

Men... påståendena rimmar lite illa med övningskrasch :3freak :3freak

Det kommer att bli en spännande säsong :confused:
 
Nr:18 skrev:
Jag har inte begärt att ni ska stryka medhårs, men det är jävligt onödigt att sitta och vara spydig bara för att han satsar ordentligt.

Vad du tycker är onödigt kan vara precis nödvändigt för mig. ;)

Jag gissar att Mike är van att försvara sig själv och ingen sillmjölke som behöver tas i försvar av andra.
 
Kai Börre Andersen vann ALLT i utklassnings stil (NM,SO mm ) sin första säsong och hade tidigare inte suttit på en gathoj ens (13 år cross). Men sen betalade pappa Andersen ett träningsläger i Spanien i ett par månader innan säsong start.

Men det finns inte många...

Mvh//ZS
 
Nr:18 skrev:
--edit-- "inte åker och poetar oss i näsan"!

Diskussionen om tvi- eller fyrtakt är inget som jag ens orkar diskutera, tycker att det gått fullständigt överstyr.

Poetar sig i näsan! Det blev ju riktigt vackert det där! :tummenupp

Angående tvåtakt/fyrtakt så orkar du inte diskutera eftersom du vet att du har fel. :arsele :tungan

Jag tror bara en del reagerat på att Mike skriver att hans vilja är det enda som betyder något för hans framgång men det står X antal andra på griden som vill lika mycket. Jag tycker det är roligt och önskar honom all lycka i satsningen, speciellt som han valt att köra Kawasaki. ;)
 
Packalén skrev:
Det var ett förbannat tjat om Mikes pengar o satsning osv. Det är väl bara bra att någon vill o har möjlighet att satsa stort. Hade vi haft fler i sverige som gjorde så så hade vi garanterat haft fler svenskar i moto gp.

Välkommen till R600 Mike, hoppas det går bra som fan för dig...men du får inte köra fortare än mig :7peta


Instämmer. :tummenupp

Hoppas det går bra Mike och att du får kul i sommar.
 
Tack!

Jag usppskattar alla lyckönskningar och tänker då definitivt göra mitt bästa.
Alla negativa inlägg har jag valt att lägga åt sidan då jag inte har tid för sådant i en satsning som denna.

Även om det självklart är många andra som satsar minst lika hårt så innebär det här en mycket stor satsning för mig.

Och vad mina pengar anbelanger så handlar det faktiskt om prioriteringar till stor del som så mycket annat här i livet.

Många människor väljer att lägga en stor del pengar på krogen, resor och en andra massa roliga vardagssaker.

Jag låter hellre bli detta och sparar dessa pengar till något som betyder mer för mig, som tex i detta fallet att åka hoj.

/M




Mad Moose skrev:
Instämmer. :tummenupp

Hoppas det går bra Mike och att du får kul i sommar.
 
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top