Test av MC-ryggsäck (av mig själv)

Har inte läst igenom tråden, så frågan kan ha besvarats - i vilket fall jag ber om ursäkt - men finns det någon ryggsäck optimerad för raceställ (med puckel)?

Jag har läst igenom hela och tyvärr är det ingen som svarat på det.
Någon? - Ryggsäck som fungerar med puckel? :rolleyes:

/Flurp
 
Bästa borde vara en mjuk ryggsäck som inte är hårt packad.

typ en sån: http://www.stadium.se/sport/uteliv-resa/ryggsackar/051741/everest-classic-27

personligen har jag en sån: http://www.stadium.se/sport/uteliv-resa/ryggsackar/103087/everest-adv-bp-30l-s10 och den är superbra! 30L, laptop fack med plats för pennor, cd, visitkort, etc. Elastiskt band med snabbfäste mellan axelbanden, över bröstet, midjeband med snabbfäste, alla band har snabbjustering, och den är vattentät. 400 pix! helnöjd !
 
typ en sån: http://www.stadium.se/sport/uteliv-resa/ryggsackar/051741/everest-classic-27

personligen har jag en sån: http://www.stadium.se/sport/uteliv-resa/ryggsackar/103087/everest-adv-bp-30l-s10 och den är superbra! 30L, laptop fack med plats för pennor, cd, visitkort, etc. Elastiskt band med snabbfäste mellan axelbanden, över bröstet, midjeband med snabbfäste, alla band har snabbjustering, och den är vattentät. 400 pix! helnöjd !

Har du ryggan "under" puckeln, dvs längre ner på ryggen eller ligger ryggan på puckeln?

/Flurp
 
jag har ingen puckel, men den ryggsäcken med 27L hade mjuk baksida så det passar nog. Vad har du puckeln till, energidrink, eller bara för aerodynamiken ?
 
tänkte beställa en ryggsäck men jag undrar om den är godkänd som ryggskydd utan midljebältet som man kan köpa med (350:-) ?
 
Last edited:
Godkänd eller inte...det är nog viktigare att den sitter fast och skyddar vid en vurpa. Köp till bältet om du inte ska ha ett skydd under (vilket jag antar är en bra idè i vilket fall)
 
Någon som vet om det finns någon butik i stockholms området som har ryggsäckar på hylla så att man kan få klämma och känna lite?
 
:näsblod Köpte en Boooobleee. Två år sedan, idag är den skräp..:mad: Plastspännet är kass, lossnar i tid och otid. Strappen som man dra åt för att stänga till den övre delen har lossnat i infästning. dragkedjan till det lilla facket bakpå är trasigt i sömmen, tillfällig lagat med nål och tråd.. Och ja , kvittot på min Dyra Bobeelbee är väck så alla försök till reklamationer är också väck, ja mitt eget fel..:huvet

Summan av kontentan,, Spara kvittot på ett " bra " ställe.. Du kan behöva det..:död

Bitter, ja lite.. :crash
 
Kriega R30 köpte jag, föga förvånande 30 liters... Helt vattentät, kompressionsremmar och två icke-vattentäta ytterfickor. Sitter riktigt bra med det för MC tilltänkta remsystemet. Visade sig vara 100% vattentät som utlovat, körde i hällregn från Torpet förra helgen. Helt ok bekväm (rygga på hoj är eg bajs). Mycket nöjd! Kvalitetsintrycket är också på topp.
 
Köpte en knallröd med det flimsigare locket på. Den är ok. Har använt den i någon månad och är rimligt nöjd. Den kostade bara 700SEK på rea.

Har ivf hållt ihop hittils. Helnöjd med att man slipper ryggskyddet med den:tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top