Terrorismstråden

Och så hade det varit intressant att hålla sig till de som sker utomstatligt, dvs inte interna stridigheter.
 
Nu måste jag fråga hur du menar?

Det är för mig rätt uppenbar skillnad när det sker i likhet med inbördeskrig. Där det ofta är för att ändra /kullkasta landets ledning.

Mot att civila från ett land/område ger sig i kast med att attackera civila/samhälle i tredje land.

Att det sker interna stridigheter, ofta maktdispyter, är förekommande på de flesta kontinenter.
 
Det är för mig rätt uppenbar skillnad när det sker i likhet med inbördeskrig. Där det ofta är för att ändra /kullkasta landets ledning.

Mot att civila från ett land/område ger sig i kast med att attackera civila/samhälle i tredje land.

Att det sker interna stridigheter, ofta maktdispyter, är förekommande på de flesta kontinenter.

Fast då finns det ju bara en grupp att välja på.....

Tanken var att rada upp alla terrordåd av civila, oavsett om det sker innanför en gräns. Inte för att peka ut en specifik grupp, utan helt enkelt ge chansen att peka åt något annat håll, om det går.
 
Kan inte korvgubben komma tillbaka och berätta hur nästan alla terrordåd begås av spanjorer och irländare? :)
 
I dessa stunder av oro dras tankarna till länders beredskap att bemöta en fiende ej begränsad av nationella gränser. Personligen blir detta en jämförelse mellan Sverige och USA, som förutom en diametral skillnad i militärt försvar även har vitt skilda nivåer av medborgerliga rättigheter/skyldigheter.

Båda länderna har en hög grad av medborgerlig disciplin, men frågan är vad som händer när/om den brister. Hur skulle det civila svaret se ut efter en attack i USA? I Sverige? Om respekten för respektive ledare fortsätter att sjunka och uppviglare ges tillfälle att vinna kritiska sympatisörer? Kanske till och med i militära ledarroller, men mer troligen i löst organiserade, men väl beväpnade, miliser.

Bara några tanke så här på morgonen, efter att ha sett detta klippet:

https://www.facebook.com/emily.longworth.9/videos/1036612039735533/
 
Svensk milis, det vore intressant att se hur de skulle organisera sig. Ska de ha nån chans behöver de nog ta hjälp av de med rätt kunskaper.
 

Inte europa, men att 2,11% av populationen står för 2,5% av attentaten är ju ganska rimligt, om man inte viktar antalet omkomna vid dåden. Eller det faktum att man har en satans massa latinamerikanare som utförde skadegörelse på byggnader med i statistiken, de lyckades dock ha ihjäl sju pers på sju individuella attacker.

Eller att antalet muslimer i usa 1970 (som valdes i den utökade studien av någon konstig anledning) var runt 250000, eller 0,13%.

Sen är ju usa ytterst duktiga på att inte släppa in folk hur som helst, och har hyfsad koll på de som kommer in, vilket man bör beakta.
 
Fredens religion.
Silly Bush. :)

Även 2016 kommer islam visa hur värdelöst det är, på alla sätt.

uploadfromtaptalk1451606224222.jpg
 
Terrorlarm i München – två tågstationer utrymda
http://omni.se/topic/e32c5e3a-e645-4916-b789-9b5f043a5822/b0d1d69d-b0c4-4cd9-aa42-ccc7e447150f

Bryssel: Sex gripna för planer på nyårsdåd
http://omni.se/topic/e32c5e3a-e645-4916-b789-9b5f043a5822/edebe167-577e-42d4-9211-3f5e2056ac42




kcLwJDW.jpg
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top