Telefonförsäljare=Idioter?

Blev själv uppringd igår av en tjej ifrån "tre".. Hon frågade om jag hade tid vilket jag absolut inte hade då jag satt mitt i ett möte.. (Väntade arbetssamtal- därför jag svarade). Sa gång på gång vänligt att jag INTE hade tid just nu men ring igen senare.. Tjejen blev irriterad om la tillslut på luren.

Efteråt ringde hon till min sambo och försökte sälja till henne istället.. Då kläcker hon ur sig att hon pratat med mig innan och att JAG hade varit otrevlig och blivit arg då hon ringde... .WTF

Proffsigt :näsblod

Edit: 3 ringde till mig förra veckan, jag sa att jag var ledsen men hur hon en försökte så skulle hon inte få sälja något till mig, funkade bra :tummenupp
 
Jag tycker ärligt talat inte att telefonsäljare är mer än ett marginellt ilandsproblem. Och går man med i nix-registret och är tydlig mot de som skiter i det så är det snart ett ickeproblem.

Visst, jag har också stött på folk som har klara attitydproblem men de flesta försöker bara ungdomar som försöker försörja sig på ett riktigt otacksamt jobb med skitlön. Det kan jag tycka är rätt strongt istället för att inte göra någonting alls.
 
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top