Tar du ansvar, egentligen?

Tar du ansvar för ditt liv?


  • Antal röstningar
    0

Hoztic

Alltid på väg mot nya mål
Gick med
31 Jan 2005
Ort
UA, men med hjärtat i Hedesunda
Hoj
K1300S
Jag kan bli rätt frustrerad på alla som anser att allt (negativt) som har hänt är någon annans ansvar att det hände, och att allt som ska hända (positivt) är någon annans ansvar att det händer. Det finns ju åtskilliga exempel, allt från arbetslösa som väntar på att någon ska ge dom ett superduperjobb med massor med lön, till hojåkare som inte kan förstå att dom krockar när dom kör om blinkande vänstersvängare till underliga typer som röker och folkölar upp alla pengar och klagar på dålig ekonomi och hälsa.

Har folk slutat ta eget ansvar? Ser inte folk längre sambandet mellan egen ansträngning och resultat i livet? Ska vi inte behöva slita och anstränga oss lite för att komma nånstans, få det bra ställt? Eller ska vi bara sätta oss och vänta på att staten löser alla våra problem, att nån annan tömmer soporna och den okända rika släktingen går å dör och gör oss ekonomiskt oberoende?
 
Jag spelar för (tror jag) 40:- i veckan på jobbet, så jag har tagit ansvar för att bli miljonär!
Jag spelar inte men jag vill vinna ändå. Jag anser att det är statens ansvar att se till att detta sker.
 
"DOM" gör ju ingenting för mig, så nästa år ska jag också skita i att gå och rösta.

Undrar hur många som vill att staten ska sköta ens affärer, som går och röstar?
 
Är det här nåt nytt? Folk har alltid betett sig så här (när det funnits möjlighet) och kommer fortsätta med det så länge vi existerar som art.
 
Tycker det är lite väl stort hopp mellan alternativ 1 och 2 :va

Kan man inte slita och ändå tro att andra saker spelar in?

Tror inte Kamprad blivit multimiljardär om han fötts 30år senare.
 
Jag ser till mina egna intressen och vinningar och tar ansvar för mig SJÄLV och inte andra. Egoist, javisst! är mitt motto varje dag, sen hur jag gör det är en annan femma som inte passar alla kanske.
 
Jag tar inget ansvar alls. Det är dock inte mitt fel.
 
Sverige håller en stadig kurs ifrån eget ansvar/sunt förnuft mot en syndabocksmentalitet.
Allt mer kan skyllas på någon annan. Snart kommer tamejfan allt att kunna skyllas på nån annan.
Samtliga politiska partier tycks vara med på noterna.

Rödgröna: "Det är alliansens fel att du är en blendrökande baginboxdrickande låginkomsttagare eftersom deras politik gör att du inte får en skälig lön för ditt arbete!"

Alliansen: "Det är de rödgrönas fel att du är en blendrökande baginboxdrickande låginkomsttagare eftersom deras politik gör det svårt att bedriva företagsamhet så du kan få ett bättre arbete!"

SD/nassarna: "Det är de blattarnas fel att du är en blendrökande baginboxdrickande låginkomsttagare eftersom... Eftersom... Det bara är det!"
 
Nyheter
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Back
Top