Tanklock och bensinkran till GS450

bosse-l

Gudomlig sporthojare
Gick med
3 Aug 2016
Ort
Överkalix
Hoj
Kompressormatad Honda CB250N, Triumph Thruxton 900 -13, Kawasaki KLR650 -99, Suzuki GSX750ES -83, Honda CB400N-82, Honda CB250N -79, Honda CB250N -81
Köpte en GS450 tank som jag tänkte montera på min cafe Honda och undrar om nån vet om och i sånt fall var man kan köpa ett kromat tanklock utan lås? Vill helst slippa låset om man inte kan ha samma nyckel som till tändlåset.

En annan tanke jag fick var att köpa ett Monza flip up lock med tillhörande rör för insvetsning i tanken men då göra om nedre delen av röret så det skulle passa i tanken på samma sätt som original locket. Nån som har koll på om man kan göra nåt sånt och få det att funka då jag inte är sugen på att svetsa i tanken?

GS450 verkar ha vakuum styrd bensinkran men det har inte min Honda, nån som har koll på om Suzuki brukar ha samma infästning av bensinkranarna och vilken "manuell" kran man då skulle kunna använda istället för den vakuumstyrda kranen?
 
Ställer du kranen i läge PRI så är det fritt flöde, precis som en vanlig kran.
För att stänga kranen så sätt den i ON.
Vacumanslutning på kranen är väl bara att plugga igen
 
Ställer du kranen i läge PRI så är det fritt flöde, precis som en vanlig kran.
För att stänga kranen så sätt den i ON.
Vacumanslutning på kranen är väl bara att plugga igen

Har koll på "pri läget" men jag har ingen bensinkran eller tanklock heller till min tank så då känns det vettigare att köpa en "manuell kran" direkt.

Samma med locket, kan jag hitta ett utan lås tar jag hellre det då jag ändå måste köpa ett lock.
 
Har funderingar över bensinkranen till GS450 tanken och har googla och sökt efter en "manuell kran" med 45 mm c-c avstånd mellan fästhålen, hittar bara manuella kranar som har 34 mm mellan fästhålen. Nån som vet var man kan hitta en kran med 45 mm c-c eller kan tipsa om någon annan hoj som har likadan kran men utan vakuumstyrning eller vem man skall kolla med som har koll på området?

Om man blir tvinga att köpa en original vakuum kran man man då "sno" vakuum till kranen vid tex ena anslutningen som används vid synkning av förgasarna och koppla det vakuumet till bensinkranen?
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top