Tankenivå på poliser...

det är ju uppenbart att polisen i dethär fallet ser mc kommandes på bakhjulet, tänker "nu jävlar ska han få", Bränner ut i korsningen (man hör hjulen spinna) och orsakar olyckan med flit. Vilket han borde ha lynchats för.

Vad som är uppenbart beror nog på vem som tittar på filmen....

Stämmer bra det...

Förenklad version:

En bekant till mig blev prejad av vägen av en piket. Dom hade fått för sig att bilen han körde var stulen. Den var dock registrerad på honom.
En polis ställer sig framför bilen och en annan sticker in sitt vapen genom den öppna förarrutan. Magnus, som killen hette, bjöd i frustration på ett varvstopp i neutralen. Varpå han blir skjuten ner genom nyckelbenet, vidare genom hjärtat. Dog på fläcken.

Polisen är såvitt jag vet fortfarande i tjänst.

E* Kom på att den var registrerad på hans far... men det spelar ju ingen roll. Ingen som frågade iaf.

Om händelsen verkligen utspelade sig som du beskriver den tillåter jag mig att tvivla på att polisen fortfarande har jobbet kvar...
 
Last edited:
hm, ja tankenivån är väl = 0 här i sverige. dom ställer sig ju mitt i vägen med en hand uppe, och skiter väl i vilken hastighet ett fordon kommer i.(har flera som sagt det) så dom tänker väl:
1.JAG ÄR POLIS, JAG ÄR POLIS, JAG ÄR POLIS.
2.Jag vill nog dö.
3.Jag dör iaf för mitt land, och försöker ta med så många i smällen.
 
Hmm..?


Det finns regler inom alla yrken och om sådana saknas få man väl för fan följa sunt förnuft. Om detta inte efterlevs får man leva med att få stå för vad man gjort. Punkt

Aha, så du menar att två fel gör ett rätt? Då förstår jag precis, ungefär samma tankebanor som snurrar i huvudet på de flesta här inne verkar det som.

För övrigt så antar jag att detta var en tragisk olycka som uppkom av det faktum att polisen helt enkelt inte tänkte tillräckligt långt.
Att svenska polisen skulle göra samma sak är uteslutet, då jag inte ens tror att den polska polisen sysslar med detta, som sagt en olycka.
Och att den svenska polisen tar i med hårdhandskarna är inte en dag försent med tanke på vad det är för jävla idioter som åker omkring och tror de är Rossi.
Häromdagen kom det en radfyra i ca 100km/h utanför mitt fönster, mitt i centrum. Det är dessutom 30km/h som gäller och det hela är över en bro. Med utfarter på båda sidor om bron, han har inte en chans att stanna om han skulle behöva. Skulle han smälla så skulle jag kanske fundera på att hörsamma din vänsterpartist-stil genom att gå fram och skratta åt honom och sedan ringa ambulans.

hm, ja tankenivån är väl = 0 här i sverige. dom ställer sig ju mitt i vägen med en hand uppe, och skiter väl i vilken hastighet ett fordon kommer i.(har flera som sagt det) så dom tänker väl:
1.JAG ÄR POLIS, JAG ÄR POLIS, JAG ÄR POLIS.
2.Jag vill nog dö.
3.Jag dör iaf för mitt land, och försöker ta med så många i smällen.

Fel, tankenivån är lika med 0 härinne hos många medlemmar. Vad får dig att tro att polisen inte är vanliga människor precis som vi andra? Jag har suttit och druckit hemkört med en högt uppsatt polis, varit ute och sladdat på snöiga grusvägar med en annan. Du förstår nog innerst inne att de skrattar åt din tankegång?
 
Last edited:
Fel, tankenivån är lika med 0 härinne hos många medlemmar. Vad får dig att tro att polisen inte är vanliga människor precis som vi andra? Jag har suttit och druckit hemkört med en högt uppsatt polis, varit ute och sladdat på snöiga grusvägar med en annan. Du förstår nog innerst inne att de skrattar åt din tankegång?[/QUOTE]

Hehe skiter väl i om du har druckit med en högt uppsatt polis, ja vänstrar med drottningen.:tungan *skämt åt sido*

Nej man ska inte dra ALLA över ett streck. men dom poliser i NORRKÖPING, är nog fruktansvärt tröga. eller så är det någon tjomme som lyckas vara över allt som är polis och springer ut i vägen och tror han kan stoppa allt och alla.
Vilket inte är så klokt. (om nu en person är lite påverkad av div, så kanske han inte har tänkt stanna för denna polisman/kvinna så då blir det ju en dödsolycka. vilket aldrig är roligt. ska ju inte behöva kosta livet på någon för att någon gör sitt jobb) men man bör se efter vad som är värt o stå ivägen FÖR.
 
Nyheter
Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Back
Top