Tank GSX 1400

DR1

Ny medlem
Gick med
6 Sep 2006
Ort
I garasjen
Hoj
DR 600 + SX450
Vil det være noen problem å bruke en tank fra GSX1400, som har innsprut, på en sykkel med forgasser ?
 
Det som är viktig är tankkranen. Har du bränslepump är det inga problem eftersom denna har ett membran som stoppar bränslet om pumpen är stilla.

Har du ingen bränslepump utan bränslet går till förgasarna med "självfall" måste du ha en kran som går att stänga av bränslet med. Har du inte det riskerar du att flöda förgasarna med bränsle som i sin tur kan gå in i cylindrarna, förbi kolvringarna och ner i oljan.
 
Vil man kunne ta en krane fra en tank til en forgassersykkel og sette på en tank til en innsprutsykkel ? Bolt-on, eller må tanken bygges om ?
Jeg har ikke sett hvordan GSX1400 tanken ser ut mht krane, men den ser kul ut, og vil passe på mitt bygg.
 
Last edited:
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top