Ta bort okänt Virus/spy ware

Bjarras

Ny medlem
Gick med
31 Aug 2009
Ort
Göteborg
Hoj
Yamaha Warrior
Nått jävla rikspucko har lyckats ta sig in på mitt Paypalkonto och shoppa lite. Givetvis har jag spärrat både kontot och mitt kort så det kan han ju inte fortsätta med.

Vad jag lurar på är hur i hela h-e han fått tag i mitt lösenord. Det enda logiska jag kan komma fram till är att jag måste ha nån skit i min dator där nån kan se vad jag skriver in. Hur kan man kolla hurvida man har nåt sånt och hur tar man bort det isf?

/ Bjarras
 
Vad har du för anti-virus program på din dator?

Ett tips kan vara att testa köra en onlinescan på www.f-secure.se, gå in under nerladdning så finns där all info du behöver. De brukar lyckas hitta det mesta som de andra programen missar.

:yoparty
 
Jag har gratisversionen av AVG installerat och försöker hålla det uppdaterat. Ska testa F-secure när jag kommer hem, tack för tipset.
 
Kör med Bit Defender Rescue CD så att virus-scanning sker off-line dvs så att inte Windows körs på datorn utan datorn körs direkt från Bit Defenders Live-CD.
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top