Ta bort kåporna på YZF600R Thundercat

TheBear

Ny medlem
Gick med
19 Apr 2004
Ort
Gbg
Hoj
YZF600R
Hej,

Nu måste jag (tror jag) ta bort kåporna på min Yamaha YZF600R Thundercat för att byta ut hastighetsmätarviren (jag lyckades ta sönder den...).

Jag försökte byta viren utan att ta bort kåporna men lyckades inte (det var för trångt upp till mätarhuset).

Frågan är då:
Hur tar jag bort kåporna så att sidan på mätarhuset blottas?
Någon som har några bra tips?

Mvh
Björn
 
Det går ju att skruva bort instrumentpanelen. Du borde komma åt att byta då. Minns inte exakt hur jag gjorde när jag skruvade bort den för att byta lampor till instrumentbelysningen. Har för mig att jag var tvungen att ta bort kåpglaset för att det fanns ett par skruvar under den. Sen tog jag väl bort de svarta kåporna runt instrumentpanelen för att komma åt de skruvar den sitter med.

Men skruva på bara. Allt som skruvas ur kan skruvas i igen om det blir fel. Var däremot jääävligt försiktig med plastskruvarna som håller kåpglaset. 17 kr/st om du virder 0.000001 nm för hårt.
 
Back
Top