Törs jag köra med kedjan?

VBK

Mas.
Gick med
7 Oct 2007
Ort
Helsingborg.
Hoj
2010 Yamaha FZ1n
kedjeproblem för första gången idag:näsblod
Kedjan hoppade av men inget gick sönder och jag gick inte omkull. Kedjan haspade ihop sig vid framdrevet men jag klarade motorn:yoparty

Fråga törs jag köra vidare på kedjan eller borde jag byta:confused:

Slarv med kedjespänningen efter nyligen bytt bakdäck är nog orsaken till haveriet:huvet :huvet
 
Det är nog ingen bra idé att köra med den kedjan alls!
Tänk om den skulle gå av igen i lite högre farter och låsa bakhjulet... inget man vill uppleva kan jag lova!


//Dio
 
Om inte kedjan gick av och det var slarv med kedjespänningen hade jag kunnat tänka mig sätta på den igen. En kedjan skall tåla stora påfrestningar. Dock hade jag gått igenom och kollat alla länkarna så att det inte var någon av dem som hade satt sig/fastnat och därför orsakat "avhoppningen".

/C.
 
Vad har orsakat haveriet ? kedjelås isåfall vilket ett sprack kedjan
 
Hur ska vi kunna svara på om kedjan är tjänlig?


Hoppades att nån enligt punkt 1 i teknikforumsreglerna "- Den med erfarenhet i ämnet" skulle kunna ge mig lite goda råd.

Vad har orsakat haveriet ? kedjelås isåfall vilket ett sprack kedjan

Kedjan ser helt ok ut och eftersom jag kom rätt in i ett snöoväder var hastigheten väldigt låg ca 60km/h.

Kedjan är nitad.
 
Last edited:
Jag skulle ha kört vidare helt klart! Jag har kört med kedjor som tom har "tappat" en del rullar :D
 
Om kedjan samt drev är ok så är det bara att spänna kedjan med korrekt slack så
borde det bara vara att köra vidare och se glad ut.
Du kan ju ha lite koll på drivpaketet i början.
Lycka till!

:)
 
Hoppades att nån enligt punkt 1 i teknikforumsreglerna "- Den med erfarenhet i ämnet" skulle kunna ge mig lite goda råd.

Kedjan är nitad.
Jag säger att om kedjan hoppar så tyder det på haveri orakat av ägarens bristande underhåll som i sin tur antagligen beror på lathet:ajjabajja eller i värsta fall bristande kunskaper om drivlinans beskaffenhet :hihi . Mitt råd är att du noga utreder varför kedjan hoppade, var den för slak, var dreven dåliga, kärvar den i länkarna (orsak-verkan) och efter det så byter du de felaktiga delarna och där ingår sannolikt även kedjan i detta fall, sen ser du till att underhålla din hoj lite bättre i fortsättningen så slipper du troligen dylika bekymmer.
någon skrev att "du vill inte att kedjan hoppar av i högre farter" och det skulle jag vilja hålla med om - i allra högsta grad faktiskt. det är skillnad på hur man meckar med en mc och fulmeckar med en moppe
 
Har nu rengjort allt och konstaterat att kedja och drev ser helt ok ut.

Inga skador på nånting så påfrestningen på kedjan måste vara marginella.
Har kört långt och provat så allt verkar ok.

Kör på detta drivpaket till våren.
 
Nyheter
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Back
Top