Töpa bil på ibäj?

Teo

Apesquad
Gick med
22 Apr 2003
Ort
Stockholm
Hoj
2016 KTM 1290 SD, 1995 Yamaha TT600S
Om man hittar en bil man bara måste ha på ebay, hur fan går man till väga då?
Vet någon här om en firma som kan ta hand om logistiken utan att ta 100 grand?
 
kändes inte det bästa alternativet, men du kan ju iallafall börja med att kolla vad DHL, TNT, UPS osv. säger om/tar för det. :tummenupp
 
Köra hem den? Göra till en liten semester. Såvida den inte står i Guatemala eller nåt annat ställe som ligger typ skitlångt bort.
 
Köra hem den? Göra till en liten semester. Såvida den inte står i Guatemala eller nåt annat ställe som ligger typ skitlångt bort.

I staterna, eller "over there" som Jag brukar säga. Njae, köra blir nog inte på tal. En container som anländer till götet där det står en förväntansfull, mager apa och hoppar på kajen tror Jag är melodin.
 
Ring GBG-performance också, de hjälper dig med att ta in den och är inte speciellt dyra heller om man jämför med andra firmor.
 
Brorsan tog hem en Corvette från USA med hjälp av Nordfrakt i Göteborg. Funkade klockrent och var rimliga priser också.
 
Polarns polare håller på lite. Har ett företag som främst fixar bilar via försäkringsbolag (inlösta). Tar 15k + verkliga fraktkostnader när jag kollade. Billigt eller ej, vet jag inte.
 
Använd Nordfrakt. En container kostar inte särskilt mycket att ta hem till Göteborg. Så länge säljaren är villig att hjälpa till med lastning i USA.
 
Nyheter
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Back
Top