Täckpluggar istället för passagerar-fotpinnar

Billy

BRAAAAAAAAAAAP
Gick med
27 Sep 2008
Ort
Göteborg
Hoj
R6 -06
Om man tar bort passagerar-fotpinnarna på tex en r6, så blir det ju ett hål på varje sida av hojen där pinnarna går igenom plasten.

Finns det täckpluggar att köpa?
 
det viktigaste är att du är säker på att fotpinnarna var uppfällda när du skruvade av dom annars är risken att den inte går max hastighet.

skämt å sido, bultarna, kan du inte dra fast dom fast utan pinnarna? Så gjorde jag på min (ny syns iof inte dom)
 
det viktigaste är att du är säker på att fotpinnarna var uppfällda när du skruvade av dom annars är risken att den inte går max hastighet.

skämt å sido, bultarna, kan du inte dra fast dom fast utan pinnarna? Så gjorde jag på min (ny syns iof inte dom)

Njae, bultarna skruvas ju på insidan in i pinnarna. Varför jag skulle vilja ha bultarna på plats vet jag ej.

Har sökt lite och funnit att det finns original täckpluggar att köpa, men har inte hittat någon information ifall det finns i sverige.

Här är en bild som visar en täckplugg, täckpluggen syns alltså under låscylindern på bilden:
IMG_2241.jpg
 
*/ ?>
Nyheter
Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Back
Top