Synkning av förgasare???

cbxkillen

Ny medlem
Gick med
4 May 2010
Ort
Eslöv
Hoj
honda cb650sc-1982
Hej!
Min gamle mc vägrar att gå fortare än max 120 oavsett hur mycket man gasar så händer ingenting. Den går jättefint på tomgång och startar direkt. Och den accar fullt ut i 1-2 växel men efter det är det precis som att det är totalstopp. Kan detta ha med att förgasarna behöver synkas??? Är det dyrt att för förgasare synkade. Mcn är en Honda 550.
Micke
 
Om förgasarna är osynkade brukar de gå dåligt på tomgång och mellanvarv. Fullt spjäll är ju alla öppna max = synkade :)

Det är troligen något annat som är fel
 
"Något annat som är fel" kan t.ex. vara vakum i tanken, skitigt soppafilter, soppaslang, klämd vakumslang till soppakranen. Kika även på luftfiltret så att du inte har ett fågel- eller mus-bo innuti luftburken.
 
Håller med de andra om att nått annat spökar.

Flösdeskontroll på både bensin o luft.
Går den illa på 3:an o upp?
Misständer eller bara kraftlös?

Kolla kompet i cylindrarna. Sot :brinnerup på ventilsätena kanske?
Igensatt vevhusventilation?
 
[Tja jag hoppas ju att den ska gå fortare än 120 hehe men visst bra för körkortet toppen ska ligga runt 290 opss menar 190. Har kollat och blåst luftfilter ser ganska nytt ut. Men ska kolla bränslefilter och tank imorgon. Om kompet inte är bra så borde den väl inte gå så bra som den gör på tomgång och 1-2växel eller har jag fel????

Micke
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top