Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Vilken väg är detta det talas om? Måste ju hitta dit nästa vecka![]()
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/sydnytt/buskorningen-en-tradition-men-skanepolisen-maktlos
Ett kort reportage från SVT Sydnytt angående "buskörningen" på onsdagsträffarna, filmat från igår. Reportern skriver rätt negativt om bakhjulsåkningen som sker där, dock lät hon inte alls lika negativ när hon bad om en intervju efter ett par gångers slangning.
hemskt dåligt utförd journalistisk!
"En kille ramlade av när cykeln stod på bakhjulen."
öh... stod? stilla? på bakhjulen?
skulle på ordentlig svenska heta "En kille ramlade av när han körde cykeln på bakhjulet" förihelvete. Men så är ni också halvdanskar hela bunten![]()
hemskt dåligt utförd journalistisk!
"En kille ramlade av när cykeln stod på bakhjulen."
öh... stod? stilla? på bakhjulen?
skulle på ordentlig svenska heta "En kille ramlade av när han körde cykeln på bakhjulet" förihelvete. Men så är ni också halvdanskar hela bunten![]()
Du citerar och rättar ett barn!![]()
Det var ju typ en 5-åring som gjorde det uttalandet, kanske inte är reporterns fel att grammatiken lider...
Jag tror dock att den där stackars busschauffören återhämtar sig ganska snart från sin chock efter det där "oväntade mötet". Om just den händelsen var det värsta som hände den kvällen skulle jag vilja påstå att alla inblandade skötte sig ganska bra.
Vad jag är förvånad över är att folk e så jävla naiva att de tror att något gott ska komma ur ett nyhetsreportage! varför ställer man upp på en intervju ???
men det är väll suktan efter "five minutes of fame !!"
Ni använder allmän väg för i lagens mening vårdslös körning.De flesta av oss som kör på rakan på bakhjulet, brukar stanna till och vända om en bit ifrån där publiken står, skulle nästan vilja säga att samtliga av oss faktiskt står där och väntar in trafiken så man får mer utrymme för själva åkningen. det oväntade mötet va utan tvekan något av de "värsta" som skedde den kvällen och många andra kvällar med för den delen.
Tämligen milt reportage med tanke på deras förmodade mål.
Saknade "De gör detta på VARM asfalt"
Kör på bana som vanligt folk DÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ.......gnäll-gnäll
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |