Svetsa spricka i aluminium-topplock / Yamaha MR1

suzuki_gixxer

Ny medlem
Gick med
25 Apr 2003
Ort
Sthlm
Hoj
GSXR
Tändstiftet hade gått av i gängan och vid demontering av toppen så finns sprickor från tändstiftshålet och ut mot ena avgasventilen.

Någon som vet vem som svetsar/lagar sådant?
Gärna i stockholmsområdet men alla tips mottages.
Bilder kan fås via PM.

//D
 
Vargöns mekaniska gör inget annat än att svetsa upp alutoppar till dragracing.. kan inte mikael o magnus finns ingen i sverige som klarar det.. rejsers i usa skickar till Vargön pga kvalliten på jobben.
 
Är det bara sprickor in mot avgassätet och inte läcker ut i fria luften (det är mycket gods där), gör inget åt det, kör vidare. Det håller tätt förmodligen hela hojens livstid.
 
Jag svarar på ett privat PM.

Att svetsa sprickorna i en R1-topp för ett tändstift innebär att man får byta fem ventilsäten och sen bör låta toppens nya svetsfogar åldra någon vecka innan man färdigställer sätesjobbet. Om hojens motor är trimmad är det möjligen ekonomiskt försvarbart men annars lär det bli billigare med en begagnad motor (som även den förmodligen också har sprickor runt stiften). Jag gör inga topplocks-jobb längre åt andra.
 
Som tidigare skribenter, Vargöns Mekaniska, men om du hör hemma i 08 kan det vara värt att lyssna med Sjödin på Birka Motorrenoveringar i Täby oxå.
 
*/ ?>
Nyheter
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Back
Top