Sveriges äldste mc åkare ?

Va ju en gubbe på 95 bast som körde classic. Farsan snackade lite med han förra året. Han hade tydligen sagt att han hade lagt hjälmen på hyllan, han åkte tydligen ifrån många som va hälften så gamla som han. Rolf gülich kan han ha hetat.

EDIT: hittade en bild på gubben

4RHK060910-019.JPG
 
Kungsrallyt 2009

Detta var 8 året i rad som jag besökte detta rally som åskadare, för att deltaga krävs en tvåhjuling äldre än 1980, denne härlige farbror med sin Harley Davidsson utrustad med sidvagn och i den en kompis i liknande ålder. Har alltid varit med som deltagare. Det sägs att ett år bar sig inte bättre än att hela ekipaget for i diket och vid annat tillfälle var formen inte den bästa utan det togs hjälp att komma på och utav hojen. Så var det absolut inte igår!
I år 2009 var det rekord för deltagare i Kungsrallyt som hölls för 31 gången. Tror dessa gentlemän fick ett hederspris i år.

Toyman som hoppas jag kör hoj när jag är nittio år ochså!:tummenupp
 
Fräänt.

Men BTW!

Han har fått sitt körkort med bilkortet.
Han är bland den farliga riskgruppen.
Särskilt om han behöver hjälp att komma på och av hojen.
Kanske dags för honom att ta beslutet att sluta köra.
 
Fräänt.

Men BTW!

Han har fått sitt körkort med bilkortet.
Han är bland den farliga riskgruppen.
Särskilt om han behöver hjälp att komma på och av hojen.
Kanske dags för honom att ta beslutet att sluta köra.

Jaha, han har nog mer mc-rutin än dom flesta på hojen här så kom inte och gnäll över att han fick sitt körkort i samband med b-kortet :mad:
 
Han spelar i samma liga som min farfar, 86 år kör en BMW med sidovagn och en Velocette. Gött mos...:yoparty
 
Känner inte gubben i fråga men vet vem det är, däremot gammlot i sittbrunnen bredvid känner jag. Det sägs att sidovagnen lossnade vid ett tillfälle i farten, bara att hålla i sig :yoparty
 
Jag tror ingen behöver va orolig för denne man,han kör bara en gång om året.Har hört att han varit fabriksförare för Husqvarna
 
Jag tror ingen behöver va orolig för denne man,han kör bara en gång om året.Har hört att han varit fabriksförare för Husqvarna

det är bara o hoppas att man kan köra på själv när man kommer till den åldern, coolt o dra europa runt med frugan 50 när man ä själv 80:D:tummenupp
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top