Sverige vs Ryssland - Vilken djävla period.

Riktigt grym period, lite trist med Douglas matchstraff... Borde nog vara max 2+2 för den tacklingen istället...
 
Hade nog räckt med en tvåa.. Tacklingen i sig var ju inte ful, även om den tog illa. Hade inte den andra svenska spelaren hunnit emellan hade ryssen varit puckförande, då hade det ju inte ens varit utvisning.

Strålman borde fått 2+2, ev. +10. Fånigt med matchstraff där.

Bästa matchen jag sett Tre Kronor göra på länge dock..
 
Heh.

Murray är rätt skön..

"Jag hade ju förvarnat, sagt till honom att han inte var i ryska ligan längre och att han skulle hålla upp huvudet".
 
Ja, vaffan.. Om det blir ytterligare avstängning är det ett skämt.
 
Sverige visar i alla fall att man kan vara en ledande hockeynation trots att "hjältarna" från guldlaget samt en massa annat namnkunnigt folk tackade nej.

Bra Sverige, fortsätt i samma stil.

Synd att internationell hockey är så jävla trist med reglerna. Domarna är t.o.m. sämre än i Elitserien - och det säger en del. Matchstraff för att slåss? Utan att kasta handskarna? Goddammit som Kanadickerna skulle sagt. Tacklingen var om möjligt ful och skulle rendrerat en 2-minutare men matchstraff? GODDAMMIT. Nä, man ska inte kunna bli hockeydomare utan att själv ha spelat ett par säsonger - det syns ju rätt tydligt att dessa grabbar är såna som blev valda sist på gympan.
 
VM-Hockey är snark för mig i vanliga fall. Men när Ovechkin är med lever den fan upp. :)
 
jag har fått en idol, DOUGLAS, han e ju KUNG, ingen chicken swedementalitet i den gossen:tummenupp killen står fan upp för laget, önskar att fler av dom andra kärringarna i laget gjorde samma sak
 
Nyheter
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Back
Top