Svårt att hitta delar.

lenrok

Ny medlem
Gick med
29 Dec 2010
Ort
kristianstad
Hoj
1990 honda ntv 650
Tjena! har köpt en jävligt fin honda NTV 650 revere, men jag hittar ingen sida där jag kan beställa reservdelar, hade uppskattat om nån kunnat tipsa lite, Tack!
 
Nu vet jag ju inte om du menar orginaldelar eller bara prylar i allmänhet

ebay.com är bra!
 
ebay är bra till sånt också, men skall du bara slitdelar så knalla in till närmsta handlare. Typ Claessons i Bromölla de kan hjälpa dig.

Kolla om nån i din närhet tar hem doningar från Jofrab eller Duells så är du hemma, Googla på Duells o Jofrab så kan du hitta delar till din hoj på deras hemsidor.
 
http://search.eim.ebay.se/?kw=honda+ntv+650&el=3&ect=

Handlat delar till XR:en från tyskland bl a, inga problem och ungefär lika snabba leveranser som från svenska handlare men oftast billigare.

Nu är det några år sen jag beställde nåt från Lelles men det jag minns mest var att det alltid var långa och osäkra leveranstider. Hoppas de fixat till det, butiken i sig är bra.
 
http://www.maxmc.se
Innehållsrik katalog med delar till de flesta cyklar, även äldre och även invärtes delar.
Man får handla via återförsäljare men det verkar ju finnas en i kristianstad: http://mc.mccenter.se/

Touringbutiken som någon tidigare nämnt har också stort utbud,

Tysk stor kedja med stort utbud: www.louis.de
 

Rätta mig om jag har fel, men det är väl i princip bara kläderna som skiljer den från Revere:n som var den kåplösa modellen i serien. Den såldes nog inte mycket i sverige utan var mer tilltänkt till den amerikanska marknaden.

Jag bryter lite mot teknikforumets regler nu då jag inte vet, men är ganska säker på att jag läst detta för ett par år sedan.

Edit: Var tvungen att kolla upp det lite. Den var inte avsedd för amerikanska marknaden, där hette den Hawk GT istället och i japan hette den Bros. Modellen ersattes 1997 av Deuville.
Så har man lärt sig lite nytt ikväll med :tummenupp

http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_NT650
 
Last edited:
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top