Svårstardad mc, samt hur nödvändigt är oljebyte??

frikie

Ny medlem
Gick med
27 Feb 2006
Ort
Uppsala
Hoj
Buell 1125R, tidigare Suzuki sv 650s, Suzuki RG 125 - 87
Hej, jag är spekullant på en Suzuki GSX 600f - 98.
Den har stått still och varit avställd sen slutet av april 2005. Oljebyte gjordes direkt efter säsongen 2004 med Castrol helsyntetisk racingolja.

Är som sagt spekulant på denna mc, den är välldigt svårstardad nu enligt säljaren då den stått så länge, vad kan det bero på? Är det alltid så med förgasarmotorer? Hört att det ska vara bättre med direktinsprutning på den biten.

Iof. så var min gamla 2-taktare Suzuki RG oxå lite svår första gången på våren.

Och är det risk att oljan dragit åt sig fukt när den stått still så länge?

Tack på förhand.

//Daniel
 
Har han inte tömt förgasarna innan han ställde av den så har dom garanterat kletat igen, så det krävs en liten rengöring. Var han smart fyllde han tanken, annars kan den ha rostat. Oavsett så är det gammal, och jättedålig, bensin i tanken. Töm tanken och häll i ny soppa så går den nog bättre! Kanske till och med ett nytt soppafilter när ni ändå håller på.
Självklart ska oljan bytas snarast, inkl filter!
Kolla packboxarna också, så att dom inte har torkat sönder.
 
Hoztic skrev:
2057730 Har han inte tömt förgasarna innan han ställde av den så har dom garanterat kletat igen, så det krävs en liten rengöring. Var han smart fyllde han tanken, annars kan den ha rostat. Oavsett så är det gammal, och jättedålig, bensin i tanken. Töm tanken och häll i ny soppa så går den nog bättre! Kanske till och med ett nytt soppafilter när ni ändå håller på.
Självklart ska oljan bytas snarast, inkl filter!
Kolla packboxarna också, så att dom inte har torkat sönder.

Tack för det snabba svaret.
Ny olja och oljefilter kommer att fixas innan köp. Men ett soppafilter borde oxå vara bra o fixa alltså. Hur kollar man packpoxarna på bästa sätt samt rengör förgasarna smidigt?

//Daniel
 
frikie skrev:
2057810 Tack för det snabba svaret.
Ny olja och oljefilter kommer att fixas innan köp. Men ett soppafilter borde oxå vara bra o fixa alltså. Hur kollar man packpoxarna på bästa sätt samt rengör förgasarna smidigt?

//Daniel
Kolla så att packboxarna ser hela och fina ut, sen gungar du gaffeln hårt, det ska inte bli oljigt på gaffelbenen.
Ta bort förgasarbryggan, sen skruvar du bara av locket på förgasarna, och då får du ut hela inkromet och kan göra rent nål och munstycke, spjäll och annat. Du borde ha "samma" fuggar som min 750F, var försiktig med den lilla oringen när du öppnar förgasarna!
 
Du får det att låta som att hojen är totalt sönderfallen efter 1 år i garaget... Efter köp, serva den och i med fräsch soppa så spinner den säkert som en katt
 
Nyheter
Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

Back
Top