Svårigheter att ha foten på bromsen, hjälp.

Imper

Ny medlem
Gick med
10 Dec 2010
Ort
Trosa
Hoj
2010 kawa 450
Hej,

Har en FS 570.

Har justerat bromsen så lågt som möjligt då jag är extremt stel i fotleden, blir helt utmattad av att hålla foten över bromsen. Det är viktigt för mig att hålla foten över bromsen nästan hela tiden då jag kör på slangen.

Vill alltså att höjden mellan hälen (där fotpinnen sitter) och tårna (bromspedalen) ska öka, hälen ska upp och bromsen ska ner. Lättaste måste vara att hitta en annan bromspedal men jag har inte hittat någon justerbar?

Tacksam för seriösa svar, tillfälliga, enkla lösningar är också intressanta. Tack
 
Krök staget ut till själva pedalen? kapa loss pedalen, svetsa dit en bit plattjärn nedåt och sedan sätt dit själva pedalen på plattjärnet en centimeter längre ner?
 
Man kan ju hålla foten på sidan om pedalen när man inte ska bromsa.

Crosshojar har pedalen högt av den enkla anledningen att när man bromsar och står upp på fotpinnarna med rumpan långt bak då hamnar tårna automatiskt högt upp.
Och har man pedalen lågt justerad så det känns bra när man sitter på hojen så tvingas man gå fram på hojen för att nå bromspedalen med resultatet att tyngdpunkten hamnar för långt fram och man får styrfladder.

Problemet med bromspedaler på crosshojar brukar tvärtom oftast vara det omvända att dom inte alltid går justera tillräckligt högt.
 
Jag personligen har foten i luften från fotpinnen när jag slide:ar och wheelar.

Får mycket mer känsla i fotbromsen vid en slide:e t.ex.

Har hela tiden tyckt det här är fel, men många av Vm-proffsen gör precis samma.

Prova!
 
motionera mera så ska du se att problemet löser sig.
 
Nyheter
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Back
Top