Suzuki rm 125, gnistan helt borta!

rbobin

Ny medlem
Gick med
23 Jul 2011
Ort
sala
Hoj
kxf
Tjenare, köpte en gammal suzuki rm 125 från -91 igår som jag ska stjäla motorn från till en crosskart. När jag köpte den startade den. Idag får jag inte någon gnista från tändstiftet.
Det bör ju vara glapp någonstans eftersom den startade igår men inte idag. Frågan här är då, eftersom el inte är min starkaste sida, hur mäter jag med multimetern för att lokalisera felet?

Mvh Robin
 
Jag har provat koppla ur dödaren helt och bytt tändstift utan resultat.. jag gissar på glapp någonstans men vet inte hur jag går tillväga för att mäta detta?
 
Mäta bara att det går o få ström igenom tändhatt o kabel samt kablar mellan tändplatta o spole. Hittar du inget glapp där så är antagligen spolen död... Kan vara värt att ta av svänghjul, göra rent o kolla över förstås.
 
okej, multimeter mellan tändhatt och jord, och sen kicka?
Nej för fan!!!!! Inte stoppa in 20.000 volt i multimetern!!
Men jag kanske har fel...

Ställ in apparaten på 10kOhm, skruva av tändhatten, mät resistansen mellan kontakterna i tändhatten (tändkabelkontakten och tändstiftskontakten).
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top