Suzuki LT-Z50

Micke-cbr600

Duke´n
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Karlskoga
Hoj
CBR600 -93 såld,Ktm Duke II -03 såld, Ktm Duke II -01 såld, Yamaha tt600e -96 såld, Yz450f -03 såld, Gpz600r -85 ( LT-Z50 :-)
Skulle behöva sprängskiss till en suzuki lt-z50 eller få råd av någon som har demonterat "fartbegränsaren" en bricka i variatorn som ska plockas bort.

Jag har plockat bort brickan men upplever att instruktionsboken som visar en mycket torftig bild på operationen inte stämmer överrens med orginal monteringen.

Jag får ett skrapande ljud när maskinen kommer upp i typ halvgas, det verkar vara drevet från el-starten som tar i drevet "ena variatorhalvan" även när elstarten inte är aktiverad. Syns att det har skrapat på dessa drev.

Min fråga är om jag eventuellt har missat nåt lite bussning eller något annat som ska trycka in elstart paketet lite grann ??

Någon ? Dottern är inge glad på mig nu :-(
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top