Suzuki Gsx-r 400. Ingen tomgång??

är du HELT säker på att lågfartsmunstyckena är rena?
Hålen i dom går knappt o se, än mindre få in nån vettig rengöringstråd i...

Helt hundra är jag ju inte. Men efter så många gånger som jag haft dom nere och försökt att rengöra dom så tycker man att man borde få någon förändring. men ska plocka ner dom igen och titta igenom och samt byta bränsleslangen och fixa till soppakranen.

Flottörnivå? Ventilspel?

Förgasarna är ihopsatta som dom satt när jag plockade ner dom. Och det funkade klockrent fram tills dess att dom ställde hojen. Tycker såna grejer skulle inte ändra sig

GSX-R 400 har skitdåliga förgasare som är svåra att få till rätt. Bara fortsätta pilla och gärna ta hjälp av nån som är bra på förgaseri.

En annan sak: Har du kollat så batteri och strömregulator är OK? På min pajjade regulatorn (svag punkt på många hojar) som då överladdade och förstörde batteriet. Motorn gick men ville inte varva ur. Det vill den iofs inte fortfarande men jag tar mej iaf till 12k rpm med fräscht batteri.

Skitdåliga förgasare har jag märkt att det är. :huvet haha. Den laddar iaf som den ska, så verkar inte ha något med det att göra
 
Last edited:
På tal om vad det är som ger gnista så tror jag att det sitter en CDI-box på den.
och vad är det som talar om för CDI-boxen det är dags för en gnista?
Det är väl inte en liten spole nånstans på motorn (med sladdar till CDI-boxen) , en liten spole som det snurrar en magnet förbi?
 
*/ ?>
Nyheter
Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Back
Top