Suzuki bandit 1200 startar inte.

En polares bil dog en dag, bara sådär, stendöd. Den fick soppa, gnista och inget talade för att kompet va borta på alla burkar samtidigt, men inte ett puff kom från motorn. Efter ett tag ringde dom mig för att kolla om jag hade några idéer, och jag frågade alla standardfrågor, och det var ja på allt. Då frågade jag om dom hade lyft fördelarlocket och kollat så att allt var som det skulle där? Men då blev jag nästan dumförklarad, den fick ju gnista!!! Jojo, men det ska ju vara gnista vid rätt tidpunkt också. Arga mummel och "klick" :va

Efter ett tag ringde han tillbaka och sa: "Nu håller du käften, INGET jävla va va de ja sa!!! Vi lyfte på fördelarlocket, och rotorn hade lossnat, så den åkte runt lite som den ville. Nu går bilen som en klocka igen." Jag bet och svalde omsorgsfullt innan jag svarade :D
 
Ursäkta för att jag försvann, jag åkte på semester.
Uppdatering.
Lösningen verkar ha varit nytt batteri i kombination med nya stift. Tillsynes så funkade båda de gamla komponenterna men jag tänkte att det är lika bra att beställa nya stift ändå.
Jag var inte där när den startade men kompisen som är ganska ovan fick dit dom nya stiften och testade att dra igång igen. Den ska till en början varit jävligt trög, men efter några försök smällde den till och efter ytterligare ett försök så gick den igång. Nu startar den bra som vanligt:)
Jag bedömer det som att både batteri o stift var tillräckligt bra för att verka fungera, men kanske inte tillräckligt för att dra igång den relativt stora motorn.
Hemma på garageväggen har jag en togolist jag har skrivit o punkt 1 o 2 är ”Mer kräm i batteriet” och ”nya stift” som är en hint till mig själv att minnas ifall nått inte startar:hihi
Det är ganska lätt o stå där o vara snål när allt verkar funka men ändå inte går igång^^
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top