Supermotard RMZ vobbel-problem!

Nrftygacf

N.R.F.T.Y.G.A.C.F
Gick med
17 Aug 2010
Ort
Pauliström
Hoj
Suzuki RMZ 2006
Hej.

Har haft en RMZ 450 06a som motard. Funkade kanon inget vobbel eller så och go i styrningen i högre hastigheter.

Nu har jag en ny RMZ 450 06a, så fort jag drar på över ca 80 och börjar svänga lite känner jag hur nära jag är till gränsen att börja vobbla, den känns liksom sjukt enkel/lätt i styrningen.

Vad kan detta bero på? Det är ju lixom samma motarddäck och fälgar som på den första RMZan och samma hoj i princip? Skriv allt ni kan komma på ang problemet.

Tack på förhand! Mvh Anton
 
Krokig ram/gaffelbenen upphöjda i kronan/krokig sving/bakhjulet sitter snett.

Kan ju vara däcken också om de är konstigt slitna.
 
Inte så simpelt så styrlagret glappar? Husan "tog ut svängarna" när ja satte ner me stort spel i styrskallen iaf...
 
Tror jag la in en onödig tråd:yoparty

- Har hyffsat nya styrlager, men jag drog åt dem lite löst till och nu hackar styret när jag svänger. Alltså är dem sönder, bara köpa nytt och hoppas på att det bara är de felet.

Tack för de snabba svaren iallafall!
 
Tror jag la in en onödig tråd:yoparty

- Har hyffsat nya styrlager, men jag drog åt dem lite löst till och nu hackar styret när jag svänger. Alltså är dem sönder, bara köpa nytt och hoppas på att det bara är de felet.

Tack för de snabba svaren iallafall!

Thinnertvätt å ny infettning innan domen faller?
 
Njaa får väl plocka isär och se. Men låter & känns som dem är helt slut av någon konstig anledning :S
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top