Supermotard öronproblem

Husaberg4life

Ny medlem
Gick med
18 Apr 2009
Ort
Linköping
Hoj
Husaberg FS 650E
När jag åker ut med min motard gillar jag att ha musik i öronen. Dels är det soft med skön musik och dels dämpas ljudet utifrån om man använder In-Ear hörlurar med dämpande gummikuddar.

Men i denna ljuva setup har jag även ett irriterande problem. Dessa In-Ear hörlurar har alltid en tendens att börja lossna från örat under färden med mc:n. Detta resulterar i att vindbrus/motorljud tränger in i öronen och det blir svårt att ens höra musiken.

Jag har provat att lägga över en tejpbit över örat/hörluren för att denna skulle sitta på plats, men det funkade inte. Har även provat mig fram med olika storlekar på gummikuddarna osv.
Någon som har förslag på lösning?

Har själv funderat lite på om det exempelvis finns något "hudvänligt klister" som man kanske kan smörja in hörlurarna med, så de sitter på plats under färd. Det skulle verkligen göra min dag!
 
Köp lurar där du kan välja storlek på "muffarna" ;-) Jag hade ett par sennheiser tidigare som funkade klockrent. Mina nya Sennheiser har jag dock inte testat än och på dessa drar man sladden bakom örat.

Kan även funka att ta ett par gula öronproppar och göra hål för själva luren. Då får du ju perfekt passform när dom expanderar.
 
Felet är antagligen dina lurar, de sitter inte som de ska.

Antingen kan du köpa riktiga in-ear som gjuts efter ditt eget öra eller köpa sådana med olika storlekar och hoppas på att nån storlek passar perfekt. En riktig in-ear lur hoppar princip omöjligt ut ur örat av sig själv.
 
Felet är antagligen dina lurar, de sitter inte som de ska.

Antingen kan du köpa riktiga in-ear som gjuts efter ditt eget öra eller köpa sådana med olika storlekar och hoppas på att nån storlek passar perfekt. En riktig in-ear lur hoppar princip omöjligt ut ur örat av sig själv.

Jaså minsann?? in-ear som gjuts efter mitt eget öra.
Vart kan man fixa sig sådana? Och vad KOSTAR det isåfall? :näsblod
 
Jag hade samma problem, tills jag testade KOSS Plug! Det är som såna där gula öronskydd man brukar få på konserter, men med ljud! Du trycker helt enkelt ihop dom, rullar lite mellan fingrarna och sen "sväller" dom i örat på dig så det blir helt tätt och sitter smäck.

http://www.koss.com/koss/kossweb.nsf/p?openform&pc^eb^PLUG

Kostar 100-150kr på ON/OFF, Elgiganten osv... jag har slitit av sladden på mina en gång så är inne på mitt andra par, men det var nog mer mitt eget fel, och vad gör det när dom inte kostar flera tuuuuusen som ett par custom.

Jag kör ju samma hoj som dig så, borde funka lika bra för dig :tummenupp
 
Så ska det låta! Äntligen börjar folk prata i klartext.
Ett par Koss-lurar blir det att inskaffa sig imorrn!

Återkommer sedan med resultatet av det hela. :yoparty
 
Trodde kanske att du var ute efter lite bättre kvalitet än ett par lurar för 140:-. Lycka till i alla fall!

Problematiken låg i att hörlurarna lossnade, inte att ljudet var för dåligt. Visst förstår jag också att ett par hörlurar för 140:- inte kanske ger det skarpaste ljudet, men sålänge de sitter på plats och inte släpper in så mycket utomstående ljud så är jag helnöjd!
 
Problematiken låg i att hörlurarna lossnade, inte att ljudet var för dåligt. Visst förstår jag också att ett par hörlurar för 140:- inte kanske ger det skarpaste ljudet, men sålänge de sitter på plats och inte släpper in så mycket utomstående ljud så är jag helnöjd!

Kanon! Bara du är nöjd. :-)
 
Sådär!
Var iväg idag och köpte följande In-ear på OnOff:
http://shop.onoff.com/Produkter/Ljud__Bild/Horlurar/In-ear/KOSS_Horlur_Spark_Plug/prd1296749.aspx

Och jag blev väldigt nöjd med lurarna. De sluter väldigt tätt i örat och förhindrar att vindsus far in i öronen.
Enda nackdelen med dessa är att lurarna står ut en bra bit från örat, vilket gör det ganska trixigt att ta på/av sig hjälmen utan att rycka loss någon av Koss-hörlurarna. Men det går om man tar det försiktigt.

JÄTTESKÖNT! Äntligen kan jag åka i frid. :rolleyes:
Tack alla för hjälpen!
 
Nyheter
Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Back
Top