Sundsvall - Strömsund

perjul

Jajamän, visst är det en Biltemahjälm!
Gick med
24 Aug 2007
Ort
Årsta
Hoj
Ingen
Vilket av alternativen erbjuder roligast körning? Lite grusväg gör inget (om sådan förekommer på någon av sträckorna...).

z.jpg

EDIT: och "ja", jag vet hur "Strömsund" stavas :tungan...
 
Last edited:
Kört båda men mest Nr 2 som har mest asfalt om jag inte minns fel. Ingen av de två är direkt "rolig körning" utan mer trevliga transportsträckor jämfört med större vägar.
Men det finns två minnen från nämnda vägar.

Nr 1 körde jag motorcykel med familjen bakom i bil på blöt grusväg för många år sedan. Efter ett krön var det mer lervälling än grusväg. Tur att jag inte var nybörjare för då hade jag gått omkull, tänk smörklick i stekpanna, lika bra fäste som våt is! Familjebilen hade fyrhjulssläpp... :D

Nr 2 har en järnvägsövergång med bankning. Hastigheten var kanske inte så lämpligt låg. Efter luftfärden ar det dessutom en vänstersväng om man kommer norrifrån! :tungan
 
Ingen bra input om vilken som är roligast. Åkt över ramsele med frun bak på en 990 adv. Hade soppalampan tänd extremt långt. Har aldrigt kört så lugnt. Svänger man inte av i Edsele är det många mil utan mack. När man åker till Sundsvall alltså.

Men hoppas du tar chansen och kör Björnvägen till Gäddede och sen vidare till Saxnäs.

Och de lokala säger inte Strömsund.
 
Last edited:
Nyheter
Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Back
Top