Suki trimkam/ar

GSXR Kammar

andersbrink skrev:
De kammarna passar inte din hoj eftersom de saknar det mittersta lagerläget.

Hålet i luftburken för CV36'orna ska vara så stort att förgasarna funkar perfekt med storlek mellan 127.5 - 135 på huvudmunstyckena - allt annat är för stort eller för litet hål (i luftburken). Du lär nog upp på en Dynobänk med Lambda för att få till det riktigt bra.

Som jag skrev innnan så hade spinninwheel gsxr kammar med sk. "pittingskador", typ små kratrar i nockarna. De påstår att det inte har någon betydelse för gången men jag är lite orolig för vipparna. Vad säger du Anders? Kan jag montera dessa utan att jag förstör motorn? Eller kan man (Du) rent av fixa till dem. :Bugar
 
Känns det inte bekvämt att sätta i kamaxlar som har någon form av pit'ing är du piskad att köpa nya kamaxlar. Att slipa om kamaxlarna i Sverige kostar 300 spänn per lob och då ingår också härdning. En kamaxel har fyra lober.

Köper du nya, t.ex. från http://www.webcamshafts.com/suzuki-moto.html#13 så kommer du undan rätt billigt. "Grind number: 453/223" kallar de för en "turbo profil" men de är snäppet hetare än den hetaste kamaxel Suzuki tillverkat till den oljekylda, dvs värstingkammarna som sitter i 88-89 gsxr750. Absolut perfekta för en hoj med en kompression mellan 9.5:1 till 12:1. "Grind #236" passar bäst i motorer med 12:1 och mer i komp.

Inazuma skrev:
Som jag skrev innnan så hade spinninwheel gsxr kammar med sk. "pittingskador", typ små kratrar i nockarna. De påstår att det inte har någon betydelse för gången men jag är lite orolig för vipparna. Vad säger du Anders? Kan jag montera dessa utan att jag förstör motorn? Eller kan man (Du) rent av fixa till dem. :Bugar
 
Nyheter
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

Back
Top