Styrlåsproblem 450 EXC

jonispojk

Ny medlem
Gick med
20 Oct 2013
Ort
Göteborg
Hoj
KTM 450 EXC -04
Tjena!
Jag är helt ny när det gäller hojjar och är helt ny här på forumet men jag hoppas detta ska gå vägen ändå =)
Det är så att jag köpt mej en KTM 450 EXC -04 med lite små pill som behöver fixas innan besiktning. Det största problemet är att styrlåset inte fungerar. Det sitter ju på styrhuvudets vänstra sida, och jag har tagit ur niten och jag fick enkelt ur hela låset.
När jag lyser in med ficklampan i hålet där låset ska sitta när styret är vridet åt höger så finns där inget spår i stången som går i igenom styrhuvudet där sprinten i själva låset ska in, om ni förstår hur jag menar? Vrider jag däremot styret åt vänster så kommer spåret fram och då går det att låsa styrlåset. Men så kan det ju inte vara?
För att kunna låsa styrlåset måste man väl ha styret åt höger så att man ska kunna komma åt låset på vänstersidan? Nu kan jag bara låsa när man svänger vänster, men då kommer man ju inte åt låset utan att behöva plocka av lycktkåpan.

Hur ska jag lösa detta problem? Tack på förhand :)
 
Plocka bort nedre styrkronan inklusive axel, pressa ur den och pressa i axeln i rätt/annat läge så är det fixat :-)

Hade nog lagt dom 2 timmarna på annat, men vill du ha styrlås så......:krama
 
Ne men det kan ju vara bra att ha ett styrlås ändå =)

Jag lovar du vill inte ha ett styrlås. En barnunge knäcker det på 30sek så stöldskyddseffekten är måttlig. Däremot är det ivägen, kärvar och ställer till problem när det fastnar. Så gott som alla plockar bort det direkt från fabrik.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top