Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kay skrev:Minskar styrwobbel (när styret slår vänster och höger) bland annat.
Gaze skrev:Okej tack. du får skratta nu, men blir det inte segare att vrida styret då eller har jag fel

Gaze skrev:Okej tack. du får skratta nu, men blir det inte segare att vrida styret då eller har jag fel
) så verkar den på maxeffekt.. alltså max motstånd.. Red skrev:Nyare Honda har väl en automatisk variant.. Funkar typ som styrningen på en mitsubishi 3000GT.
på hondan så sköts motståndet automatiskt allt efter att hastigheterna ökar..
Så i 30 är egentligen styrdämparen obefintlig.. men i 200 (om nu honda kommer upp i dom hastigheterna) så verkar den på maxeffekt.. alltså max motstånd..
Ser dock inte klokt ut vid gaffelkronan.. en stor klump mitt i smeten.
. Och har dock aldrig kört en grov sport hoj med wobbel än.Kay skrev:Jo, korrekt. Men det verkar mer under snabba slag än långsamma styrutslag.![]()
Det är inte en dum jämförelse alls, läs min för en mer korrekt och svårförståelig förklaringGaze skrev:Typ som ett bil bälte när man drar i det snabbt?
Om man ska göra en jämnförelse
. När du rör styret långsamt, vanlig styrning, så hinner oljan passera kanalerna utan påverkan men vid snabb styrning, vobbel, så gör den inte det utan rörelsen dämpas, lugnas ner så att säga, dock låses inte styret som bilbältet
. Många jag känner ställer sina dämpare alldeles för hårt så det känns som om styrlagret är för hårt draget, de tror att det är bara då dämparen fungerar men de har ju i praktiken gjort sin hoj rent ut farlig.
Den är i alla fall, tillsammans med centralljuddämparen, en stor anledning till varför Hondan är så mycket tyngre än t ex min hoj. En vanlig styrdämpare är lättare.Ninjaboy skrev:Det är inte en dum jämförelse alls, läs min för en mer korrekt och svårförståelig förklaring. När du rör styret långsamt, vanlig styrning, så hinner oljan passera kanalerna utan påverkan men vid snabb styrning, vobbel, så gör den inte det utan rörelsen dämpas, lugnas ner så att säga, dock låses inte styret som bilbältet
. Många jag känner ställer sina dämpare alldeles för hårt så det känns som om styrlagret är för hårt draget, de tror att det är bara då dämparen fungerar men de har ju i praktiken gjort sin hoj rent ut farlig.
Tror att den elektroniska dämparen bara finns på 04:ans CBR1000RR men är inte säker.Den är i alla fall, tillsammans med centralljuddämparen, en stor anledning till varför Hondan är så mycket tyngre än t ex min hoj. En vanlig styrdämpare är lättare.
Om du ska köpa måste man ju förstås nämna Öhlins men även Hyperpro har jag hört ska vara bra.

Gaze skrev:Ingen fara jag missa inte vad du skrev det gjorde mej klokare.
Nu har jag fått ett mvg svar på min frågatack för svar
först ska man börja me o köpa en hoj sen blir det en styrdämpare. låter vättigt att ha en. Sitter det styrdämpare på r6 00-01 som orginal? blir nog en r6 som första ho lagom prislapp på dom. honda får vänta.
heimdal skrev:nope.. har en -00 å den sitter de fantamej ingen styrdämpare på iaf![]()
vtwin skrev:Vet du med dej att du kommer att köra hårt (speciellt på vägar som är lite sämre) så kan jag bara rekomendera en styrdämpare. Innan jag själv investerade i en så var jag väldigt skeptisk. Nu i efterhand så räddade dämparen min häck från vurpa (på förra hojen) mer än en gång.
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot De flesta nav... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |