Strypt eller inte

Kör du strypt?


  • Antal röstningar
    0

Lundgren

2 STROKE FORCE
Gick med
9 Dec 2005
Ort
Lidköping
Hoj
Suzuki GSXR 1000 K4, CR 500 -96
Kommit upp i många trådar nu så jag tämkte att jag skapar tråden. Helt enkelt kör du strypt eller inte. 4t får givetvis inte vara med:hihi
 
Lundgren skrev:
2435002 Kommit upp i många trådar nu så jag tämkte att jag skapar tråden. Helt enkelt kör du strypt eller inte. 4t får givetvis inte vara med:hihi

jag är inte säker :näsblod

Hojen är cp.. :mad:

btw, har tema nu :P
 
Vem orkar köra strypt när det kvittar? Jo endast de mek-okunniga.
 
min är inte strypt, detta pga förra ägaren tog bort det eftersom han blivit rekommenderad detta av en mc-handlare eftersom hojarna skär lättare

*yeah right att det var anledningen till att han tog bort den* :rofl

Nä, men visst körjag ostrypt men jag åker ju inte dit pga. fel körkort i alla fall ...däremot åker jag väl dit för felreggad hoj :huvet
 
Bärgren skrev:
2435518 Jag är laglydig och kör strypt. :mattias

....är du riktigt säker på det?

*hittar ingen röst på strypt*
:hojbusa <-- Min hoj
 
Bärgren skrev:
2435518 Jag är laglydig och kör strypt. :mattias
Jo och tmn är gatlegal... Hittade min grillade blinkers föresten.. glasset hade börjat smälta från insidan.
 
Pr0bz skrev:
2435044 Vem orkar köra strypt när det kvittar? Jo endast de mek-okunniga.
Vad grundar du det på då? Jag ser mig själv mek-kunnig så det räcker till att bli över och jag kör strypt. Dock kör jag strypt för att behålla min i så bra orginalskick som möjligt. Sen vet man ju aldrig om det blir ett DEP-system till senare.

Men snälla inga fler dumma påhopp på oss som kör strypt. Vi har valt att köra strypt och tänker inte vika oss för "grupptrycket".
 
Kapten Klänning skrev:
2436251 Vad grundar du det på då? Jag ser mig själv mek-kunnig så det räcker till att bli över och jag kör strypt. Dock kör jag strypt för att behålla min i så bra orginalskick som möjligt. Sen vet man ju aldrig om det blir ett DEP-system till senare.

Men snälla inga fler dumma påhopp på oss som kör strypt. Vi har valt att köra strypt och tänker inte vika oss för "grupptrycket".
Om du skall behålla den i orginalskick så ska du köra ostrypt eftersom den är ostrypt orginal. Dessutom är det vänligare för motorn att den är ostrypt.
 
Lundgren skrev:
2436269 Om du skall behålla den i orginalskick så ska du köra ostrypt eftersom den är ostrypt orginal. Dessutom är det vänligare för motorn att den är ostrypt.
Det ligger nog något i det du säger. Men kan inte riktigt se det. Vidareutveckla.
 
Kapten Klänning skrev:
2436288 Det ligger nog något i det du säger. Men kan inte riktigt se det. Vidareutveckla.


Motorn är förmodligen utvecklad och byggd för att gå helt utan strypningar och mår bäst utan.
 
Ostrypt

Jag kör nästan helt ostrypt, ypvsen är strypt men inte avgassystemet :tungan
 
Back
Top