Strypningar KTM 125 exc?

Born2Stroke

Ny medlem
Gick med
9 Oct 2008
Ort
Uppsala
Hoj
Ingen för tillfället.
Ska snart besiktiga excn. Har satt på en annan krök och trodde det skulle räcka så.
Men jag tycker den verkar gå för bra!? Inga problem alls att få upp den över 100km/h på mätarn.
Och i mittt regbevis står det att den har en ( läs, måste ha) maxhastighet på 70km/h.

Kröken jag satt dit är en cromead sak och sen därefter har ja satt långa ljuddämparen. Ska det sittta någon strypning i kröken?
Skall jag strypa något mer? Trottelstopp?
Vars kan jag köpa strypningar?
 
Sätt en bricka med lagom stort hål i insuget eller auspuffet.
 
besiktiga ostrypt. håll koll så den inte låter allt för mycket bara. skall inte va några problem.

Men om du inte vill riskera något, så lyft cylindern, häng av avgasporten. då går hojen som en potta skit sedan.
 
Okej. Men det är inte så att dem vill provköra så att den inte gör mer än 70 då? Eftersom det står så tydligt i regbeviset..
 
Okej. Men det är inte så att dem vill provköra så att den inte gör mer än 70 då? Eftersom det står så tydligt i regbeviset..

Jag skulle skylla det på att det beror på att den kommer med endurodrevning om dom ens anmärker det :tungan
GGn gick igenom som ostrypt med läckande avgassystem, visserligen så står det ingen maxhastighet i mitt regbevis.
 
Jag skulle skylla det på att det beror på att den kommer med endurodrevning om dom ens anmärker det :tungan
GGn gick igenom som ostrypt med läckande avgassystem, visserligen så står det ingen maxhastighet i mitt regbevis.

Okej. Pratade med en gammal besiktningsman idag och han tyckte också bara att det var å fara in å besiktiga.
Bygger något litet trottelstopp imorgon så att den inte varvar ut fullt.
Får väl se hur det går.

Tack för svaren
 
Det verkar ju inte som att de är hejdlöst intresserade om hojen är strypt eller inte och det är ju inte precis så de ligger och drar ur eländet så mycket det går.

De reflekterade inte ens att min 125a står som strypt 8kw.

Nu är jag iofs inte 16 men de borde ju anmärkt nåt, jag frågade dock om saken och de menade att försäkringsbolaget tar ju ut premien på fulleffekt i mitt fall 20kw så det kvittade.

De är inte poliser så att säga.
 
*/ ?>
Nyheter
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Back
Top